Učenici i nastavnici u osnovnim školama ubuduće neće smjeti na nastavu dolaziti u kratkim suknjama, kožnim pantalonama i majicama na bretele, jer je Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske donijelo etički kodeks kojim su iz učionica, osim izazovne odjeće, protjerani i pirsinzi i upadljiva šminka.
U dokumentu koji je objavljen u “Službenom glasniku RS” navedeno je da se etičkim kodeksom utvrđuju moralna i načela profesionalne etike nastavnika, stručnih saradnika i ostalih radnika u osnovnoj školi, kao i učenika, s ciljem zaštite dostojanstva, profesije i ličnosti, te unapređenja moralnih vrijednosti.
Kodeksom je propisano da učenicima za vrijeme boravka u školi na nastavi i vannastavnim aktivnostima nije dozvoljeno nošenje pirsinga, upadljiva šminka na licu i noktima, te nošenje uske i izazovne odjeće.
Zabranjeno je i donošenje skupocjenih predmeta u školu, kao i oružja, noževa, droge i alkohola, te svako ometanje rada nastavnika i drugih učenika. Pravila ponašanja pooštrena su i za nastavnike i ostale radnike škole, koji u obrazovne ustanove ne bi smjeli dolaziti u kratkim i kožnim pantalonama, košuljama i majicama bez rukava ili u odjeći sa dubokim dekolteom. Novim propisima iz osnovnih škola “protjeruje” se i odjeća sa natpisima koji vrijeđaju osjećanja drugih naroda ili podstiču na vjersku, polnu i drugu netrpeljivost. Zaposleni u osnovnim školama, prema etičkom kodeksu, ne mogu dolaziti na posao u papučama, japankama i patikama, a zabranjen je i pirsing.
Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović kaže da kodeks ne podrazumijeva samo pravila oblačenja, već i ponašanja zaposlenih u školama i učenika.
“Pravila treba da poštuju i oni koji dolaze u školu, kako nam obrazovne ustanove ne bi ličile na željezničke stanice, da dolazi ko kako hoće”, rekao je Damjanović.
Direktorica banjalučke Osnovne škole “Ivo Andrić” Željka Opačić pozdravila je donošenje ovog dokumenta i naglasila da za pojedince usmena pravila nemaju efekta, sve dok se ne stave na papir.
“Imali smo situacija u kojima su i nastavnici i učenici dolazili neprikladno obučeni u školu. Zaposleni u školi treba da postupe po savjesti i da znaju gdje dolaze i kako treba da se ponašaju, te da na taj način budu primjer učenicima”, istakla je Opačićeva.
Da je donošenje pravila o ponašanju i oblačenju i te kako opravdano potvrđuju i u bijeljinskoj Osnovnoj školi “Vuk Karadžić”, gdje su proteklih godina imali pritužbe roditelja na oblačenje jedne nastavnice.
“Pozdravljam donošenje kodeksa jer smo proteklih godina imali situacija da se roditelji žale na oskudno oblačenje nastavnice. Takođe, bilo je i djece koja dolaze neprimjereno obučena i našminkana. Obavljali smo savjetodavne razgovore sa učenicima i njihovim roditeljima, ali smo veoma često nailazili na otpor, jer su pojedini roditelji tvrdili da oni imaju pravo da pošalju dijete u školu onako kako oni žele”, rekao je direktor škole Predrag Račanović.
Disciplinska odgovornost
Predrag Damjanović kaže da su pravila propisana etičkim kodeksom obavezujuća i za nastavnike i za đake.
“Ukoliko se to ne bude poštovalo, imamo pravilnik o disciplinskoj odgovornosti koji važi kako za nastavnike tako i za učenike i shodno tome sprovodiće se kontrole i eventualno kažnjavanje”, rekao je Damjanović.
Đacima je zabranjeno:
Pirsing , upadljiva šminka, visoke potpetice, obnažene grudi, stomak i bedra.
Radnicima škole je zabranjeno:
Kratke i kožne pantalone, odjeća sa dubokim dekolteom, pretijesna i prekratka odjeća, papuče, japanke.
Izvor. glassrpske.com