Bijeljincima predstavljen ekološki metod iskorjenjivanja ambrozije

Trogodišnji pilot-projekat doktorki biotehničkih nauka iz Zagreba Miroslave i Dragane Jaramaz o ekološkom načinu suzbijanja širenja ambrozije dokazao je da se ovaj najčešći uzročnik alergija može uništiti sijanjem biljke facelije /phacelia tanacetifolia/, a Bijeljinci su večeras u punoj saliGalerije imali priliku da postave pitanja eminentnimstručnjacima, doktorima i predstavnicima Gradske uprave o problemu ambrozije na prostoru Semberije.

Doktorka Miroslava Jaramaz istakla je da sa saradnicom na projektu, sestrom Draganom, godinama proučava djelotvorna svojstva medonosne biljke facelije i da joj je drago da ih je Savjet za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Republičke stranke Srpske pozvao da budu uvodničarke na Panelu „Ekološko suzbijanje ambrozije – korova koji ugrožavaljudsko zdravlje“.

– Osmislile smo projekat ekološkog suzbijanja ambrozije i aplicirali za sredstva fondova Evropske unije. Tri godine smo na području Zagreba, na različitim mjestima, sijali faceliju i došli do rezultata da, ukoliko se posije u rano proljeće, na određenim razmacima, te ako rastom nadvisi ambroziju, vrlo brzo je iskorjenjuje – rekla je doktorka Jaramaz.

Ona je navela da su istraživanje sprovele sa četiri vrste sjemena facelije u urbanim sredinama, ali i na poljoprivrednom zemljištu.

– Košenje i čupanje ambrozije pokazalo se neučinkovitim, a količina ambrozije i broj onih koji su alergični iz godine u godinu raste. Pokazali smo da facelija može da riješi problem, ali i da bude od pomoći pčelama, u smislu prehrane. Međutim, da bi se ovaj projekat sproveo u Zagrebu, Bijeljini ili bilo gdje drugo, potrebno je da ga kroz zvanične dokumente usvoje opštinske i gradske uprave ili institucije na državnom nivou – dodala je Jaramaz.

Ona je naglasila da je sijanje facelije najjeftiniji način borbe protiv ambrozije, čijem širenju pogoduju sve veće klimatske promjene.

– Ako pogledamo cijene lijekova protiv alergije na ambroziju, jasno nam je da je facelija logičniji izbor – kaže doktorka Dragana Jaramaz.

Ekolog iz Gradske uprave Bijeljina Nataša Živković navela je da se na području grada pod ambrozijom nalazi 600.000 metara kvadratnih zemljišta.

– Ovog ljeta je pokošeno 100.000 metara kvadratnih, a očekujemo i nastavak uklanjanja ambrozije – rekla je Živkovićeva.

Predsjednik Glavnog odbora Republičke stranke Srpske Slavenko Ristić istakao je da društvena odgovornost treba da obuhvata sve aspekte jedne lokalne zajednice, pa i ekologiju.

– Ukoliko zaboravimo na prirodu, ona će nam se početi svetiti. Borba protiv širenja ambrozije u Semberiji je aktuelna tema i moramo da diskutujemo o njoj. Drago mi je što su se doktorke iz Zagreba odazvale pozivu našeg Savjeta – rekao je Ristić.

Osim doktorki Jaramaz i Živkovićeve, prisutnima se obratila doktorka Slađana Jovanović iz bijeljinskog Doma zdravlja, a moderatorka Panela „Ekološko suzbijanje ambrozije – korovakoji ugrožava ljudsko zdravlje“ bila je novinarka LJiljanaLukić iz Bijeljine.

Svim posjetiocima Panela podijeljene su kesice sjemena facelije, sorte „Balo“.

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!