Slučaj malih boginja u Bijeljini pali alarm

Epidemija morbila u Bijeljini potvrdila je strepnje ljekara da će se zaraza iz FBiH i regiona preliti u Srpsku, a ono što zabrinjava epidemiologe je veoma nizak obuhvat imunizacije djece, što bi moglo dovesti do širenja bolesti, uprkos tome što se sve moglo izbjeći pravovremenom vakcinacijom mališana, koju brojni roditelji zanemaruju ili odbijaju.

Epidemiolog u Domu zdravlja Bijeljina Mladen Grujičić kaže za “Glas” da su male boginje potvrđene kod troje mališana čije je zdravstveno stanje dobro i bez komplikacija.

– Sve troje djece su 2022. godište, nevakcinisani i samim tim veoma osjetljivi. U narednom periodu možemo očekivati nove slučajeve, odnosno rast broja inficiranih morbilama prije svega jer je u susjednoj Tuzli prije nekoliko sedmica proglašena epidemija i nemali je broj zaraženih. Postoje indicije i da je dvoje naših mališana virus donijelo iz Tuzle, jer su tokom januara tamo boravili jedan dan. Ono što ugrožava zajednicu je što ni izbliza nemamo dovoljan broj vakcinisane djece, poželjno je 95 odsto a kod nas je obuhvat imunizacije znatno niži – rekao je on.

Grujičić je naveo i da je dvoje od troje zaraženih mališana išlo u vrtić, ali da su iz njih isključeni čim je posumnjano na zarazu. 

– Mališani nisu rodbinski povezani i na sreću takvog prenosa za sada nema. Apelujem na roditelje da vakcinišu djecu, jer je to bedem kojim ih štitimo, naročito ugroženu populaciju, koja iz imunoloških razloga ne može primiti vakcinu – pojasnio je Grujičić.

Da su novi slučajevi izvjesni potvrđuju navodi direktora bijeljinskog vrtića “Čika Jova Zmaj” Slaviše Vujanović, koji je za “Glas” rekao da je juče ujutro jedno dijete koje pohađa ovu predškolsku ustanovu poslato kući jer se sumnja na male boginje. 

 – Riječ je o našem prigradskom objektu u kojem borave djeca od tri do šest godina. Dijete je isključeno što je standardna procedura kada se primijete bilo kakve promjene na koži, povišena temperatura ili neki drugi simptomi koji ukazuju na to da je dijete bolesno – pojasnio je Vujanović. 

Načelnica Službe za epidemiologiju u Institutu za javno zdravstvo RS Nina Rodić Vukmir apelovala je na roditelje da pravovremeno vakcinišu djecu da bi se na minimum sveli i spriječili rizici od obolijevanja.

– Očekujemo još oboljelih u Bijeljini i drugim gradovima. To su prva tri ovogodišnja pozitivna slučaja, a lani smo imali dva – rekla je ona.

Upozorila je na to da je bolest veoma zarazna pa jedna osoba koja nosi virus može da ga prenese na čak 20.

– Simptomi su osip po tijelu, temperatura i određene komplikacije poput upala pluća, srednjeg uha… Najopasnije su komplikacije na centralnom nervnom sistemu. Ova bolest može biti jako ozbiljna i molimo roditelje da zaštite svoju djecu, pogotovo onu koja imaju hronična oboljenja – rekla je Rodić Vukmir i istakla da su male boginje prije uvođenja vakcine bile jedne od vodećih uzroka smrtnosti djece od zaraznih bolesti.

Prema njenim riječima, neprihvatljivo je što dio roditelja odbija i zanemaruje vakcinaciju, za šta su predviđene i visoke novčane kazne. Dodala je da je obuhvat prvom dozom MRP vakcine 69 odsto u 2022. godini. 

Kada je riječ o velikom kašlju, ona je navela da ima više od 75 prijavljenih oboljelih, najviše u Banjaluci te da su djeca različitog vakcinalnog statusa – nepotpuno vakcinisana ili potpuno nevakcinisana.

O imunizaciji je juče bilo riječi i na sjednici Vlade RS, koja je dala saglasnost da se 4,38 miliona KM doznači Institutu za javno zdravstvo za potrebe finansiranje obavezne imunizacije.

– Analizom je uočeno da je obuhvat vakcinacije u prvoj godini života bio više od 90 odsto, a u revakcinaciji između 65 i 76 odsto, što nije dovoljno za ostvarivanje kolektivnog imuniteta – navedeno je u saopštenju Vlade u kojem stoji da je značajan pad obuhvata u revakcinaciji kombinovanom vakcinom protiv difterije, tetanusa, pertusisa, dječije paralize i hemofilus influence, što doprinosi povećanju broja djece koja nisu kompletno vakcinisana i samim tim su osjetljivija kada je riječ o obolijevanju.

Ptičiji grip

Komentarišući pojavu ptičijeg gripa kod labudova u mjestu Donja Dolina u Gradišci Nina Rodić Vukmir je rekla da je to bolest životinja i da se nikada nije dešavao prenos sa čovjeka na čovjeka, što je najvažnije.

– Obolijevale su osobe u Aziji koje su radile na uzgoju peradi. Kod nas toga nije bilo, a situaciju ćemo pratiti – rekla je ona.

Uginule labudove, njih 25, u utorak su pronašli lovci, a na uzroku pet životinja potvrđen je virus ptičijeg gripa.

(GLAS SRPSKE)

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!