Udruženje žena “Rudar” iz Ugljevika, osnovano je prije dvije godine, a okuplja pedesetak članica koje svojim skromnim prilozima svakog mjeseca usrećuju bolesne i siromašne. Radost su, uoči predstojećih praznika, unijele i u tročlanu porodicu Manojlović.
Ljubinka Manojlović iz Ugljevika, sa sinovima, Milenkom i Mladenom živi od 200 maraka socijalne pomoći. Nije to dovoljno, kaže, ni za osnovne potrebe.
“Moram platiti struju, vodu, obezbjediti ogrev, hranu. Mladen ide u prvi razred srednje škole, na zanat za varioca, a Milenko je deveti razred osnovne škole. Treba obezbjediti, knjige, odjeću i obuću. Nije lako. Radim koliko mogu tokom ljeta ali zima kad dođe, nema posla na nadnicu. Pomažu mi brat i roditelji i ljudi dobre volje. Svaka pomoć je dragocjena“, kaže za InfoBijeljina samohrana majka, koja sa sinovima živi u dvadesetak kvadrata.
Život prema ovoj porodici nije bio darežljiv. Osim sa neimaštinom, bore se i sa bolešću. Milenko i Mladen kategorisani su kao djeca sa posebnim potrebama. Dječaci sa nestrpljenjem i radošću dočekuju praznike.
“Volimo Novu godinu i Božić. Dobijemo puno poklona i paketića. A volimo i slatkiše“, kažu dječaci.
Praznici su vrijeme milosrđa, darivanja, ljubavi i praštanja. Uprkos svakodnevnim teškoćama sa kojima se suočavamo, ne smijemo zaboraviti one kojima je naša pomoć neophodna, poručuje ugljevička humanitarka, predsjednica Udruženja žena “Rudar” Jelena Spasojević.
“Prema podacima našeg udruženja, na području Opštine Ugljevik, imamo tridesetak porodica koje su u stanju socijalne potrebe. Sve te porodice, pomažemo koliko smo u mogućnosti, novčano, prehrambenim i higijenskim paketima. Nije lako, ali nastojimo pomoći one kojima je zaista pomoć najpotrebnija. Nedavno smo obezbjedili i po 300 KM pomoći djeci sa posebnim potrebama druge kategorije a po 500 djeci treće kategorije“, kaže Spasojević za InfoBijeljina.
U Udruženju žena „Rudar“ nastoje pomoći višečlanim porodicama, samohranim roditeljima, starim i bolesnim bez srodnika i imovine, ali i svim ostalim socijalno ugroženim kategorijama.
Važno je, ističu, i animirati ljude da ne ostanu ravnodušni na patnje drugih.
Izvor: Info Bijeljina