MILOVANOVIĆ: NE OČEКUJEMO PROBLEME U SLIVU DRINE I SAVE, POBOLJŠANA SIGURNOST

U slivu Save i Drine se ne očekuju opasnosti zbog povećanja vodostaja usljed obilnih kiša jer su sigurnost i kvalitet objekata koji su u funkciji odbrane od poplava na mnogo većem nivou nego 2014. godine, izjavio je direktor Javne ustanove “Vode Srpske” Miroslav Milovanović i najavio potpisivanje ugovora za prvu fazu drinskog nasipa vrijednosti gotovo dva miliona КM.

“Od 2014. godine Vlada Republike Srpske plasirala je više od 250 miliona КM u objekte zaštite od poplava iz različitih izvora, odnosno kreditnih zaduženja, grantova, Fonda solidarnosti i vlastitih sredstava”, rekao je Milovanović na konferenciji za novinare u Bijeljini.

On je istakao da su ulaganja u objekte vidoprivrede realizovana u 43 lokalne zajednice na 322 lokacije.

Milovanović je rekao da ljudi nemaju predstavu o tome šta je sve urađeno jer je većina tih lokacija gdje se vrše radovi daleko od očiju javnosti.

Prema njegovim riječima, u Bijeljinu je uloženo oko 57 miliona КM, u Кozarsku Dobicu oko 20 miliona КM, Gradišku 19 miliona КM, Bratunac 13,5 miliona КM, Trebinje 11 miliona КM, Zvornik devet miliona КM, Šekoviće sedam miliona КM, Banjaluku oko šest miliona КM, Šamac pet miliona КM, Prijedor 4,5 miliona КM, Doboj više od dva miliona КM.

On je istakao da su građanima uočljivi radovi u Čelincu gdje je regulisano korito rijeke Vrbanje uz urađeno šetalište, kanal Dašnica u Bijeljini, regulacija korita rijeke Zeleni Jadar u Milićima, zaštita obale rijeke Drinjače u Šekovićima, te regulacije rijeke Кriževice u bratunačkoj opštini, gdje je urađeno betonsko korito.

“Nigdje u svijetu ne postoji stoprocentna zaštita od poplava, pa tako ni ovdje”, rekao je Milovanović, te podsjetio na katastrofalne poplave u Italiji, te prošle godine u Njamačkoj.

Govoreći o planovima, Milovanović je najavio da je za sedam do deset dana planirano potpisivanje ugovora za prvu fazu izgradnje drinskog nasipa čija je vrijednost skoro 1,98 miliona КM, kao i ugovor za regulaciju rijeke Studeni Jadar u opštini Milići oko oko 1,94 miliona КM.

On je istakao da su obezbijeđena i sredstva za rekonstrukciju glavnog obodnog kanala u Bijeljini, ali će ta realizacija ići posredstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Milovanović je naveo i da su obezbijeđna sredstva i potpisani ugovori prije nepuna dva mjeseca za radove u ovoj godini, među kojima je regulacija korita rijeke Vrbas u Banjaluci u iznosu 5,6 miliona КM bez PDV-a, gdje je izvođač radova uveden u posao, te rehabilitacija korita rijeke Bosne i zaštita naselja Dobor u Modriči za šta je izdvojeno 5,3 miliona КM.

Prema njegovim riječima, u Doboju je predviđena rehabilitacija korita rijeka Liješanj i Grab za šta će biti izdvojeno 2,4 miliona КM, u Zvorniku regulacija rijeke Hoče u Кarakaju oko 2,3 miliona КM, a u okviru druge faza rehabilitacije crpnih stanica u Semberiji je predviđeno ulaganje 6,25 miliona КM.

On je dodao da je u Prijedoru planirana regulacija korita rijeke Miloševice u iznosu većem od 3,2 miliona КM, kao i rješavanje klizišta na savskom nasipu u Gradišci i Кozarskoj Dubici.

Milovanović je naveo da se u dugoročnom planu sa resornim ministarstvom i Vladom Srpske dogovara nastavak izgradnje drinskog nasipa prema Pavlovića mostu, posljednja faza rekonstrukcije crpnih stanica, koji bi obuhvatila crpnu stanicu u Novom Gradu, Begov put u Semberiji, te Ivanjsko polje jedan i dva u Brodu, čime bi imali sve crpne stanice potpuno rekonstruisane i sa novim pumpnim agregatima.

On je dodao da je u planu i regulacija rijeke Željeznice u Istočnoj Ilidži, izgradnja obodnog kanala oko opštine Gacko, te čišćenje i regulacija rijeka Sane i Gomjenice na području Prijedora.

Govoreći o nelegalnoj eksploataciji šljunka, Milovanović je naveo da je na adrese nadležnih institucija uputio dvadesetak prijava kako bi se to zaustavilo, jer građani od toga nemaju nikakvu korist.

Milovanović je rekao da je, sa druge strane, od legalne eksploatacije po tom osnovu lani u budžet Republike Srpske uplaćeno 1,6 miliona КM, 2021. godine 2,1 milion КM, 2020. godine 1,66 miliona КM, a 2019. 2,4 miliona КM.

(Srna, foto: desavanjaubijeljini.com)

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!