Istine i zablude o zagađenosti vazduha u BiH

Kao i mnoge druge stvari u BiH, i zagađenje vazduha je tema o kojoj se priča i sa kojom se manipuliše, a da nema potpunih, relevantnih, jasnih i uporedivih zvaničnih podataka, pa ni akcije za rješavanje problema.

-Uz dužno poštovanje, neću da me o zagađenosti vazduha obavještavaju NVO. Hoću da to rade zvanični organi. Hoću da u Sarajevu podatke o tome, i ne samo podatke, nego i objašnjenja o upozorenja, daje kantonalni Zavod za javno zdravstvo, koji od poreskih obveznika uzima 125.000 KM godišnje za taj posao – kaže dr Aleksandar Knežević, univerzitetski profesor u penziji, jedan od vodećih naučnih autoriteta u ovoj oblasti i osnivač Pokreta za vladavinu znanja.

Dodaje da javnost u BiH ima pravo da od javnih hidrometeoroloških zavoda dobije objašnjenje kako na kvalitet vazduha utiču klimatske promjene, ciklone i anticiklone, a od zavoda i instituta za javno zdravstvo, kako vazduh koji udišemo utiče na naše zdravlje, a ne da o tome “po televizijama priča svako kome to padne na pamet”.

-O svemu tome treba da pričaju kompetentni, a kompetentni su oni koji troše naše pare. Bilo da su zaista stručni ili su na poziciju došli po stranačkom ključu, oni treba da preuzmu odgovornost – kaže Knežević.

Za sada, građani moraju da se oslone na podatke sa internet i telefonskih aplikacija i na one koje objavljuju NVO. Tako se mnogi pozivaju na podatke “Eko akcije” iz Sarajeva, koja objavljuje mjerenja utemeljena na međunarodno priznatoj metodologiji “indeksa zagađenosti vazduha”. Po njima, ove zime je šampion zagađenosti Sarajevo, koje najčešće ima “nezdrav vazduh” ili “vazduh nezdrav za osjetljive kategorije”.

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!