Engleska pobijedila Njemačku nakon skoro pola vijeka

Engleska je pobijedila Njemačku na “Vembliju” u okviru osmine finala Evropskog šampionata, a rezultat je bio 2:0 za “gordi albion”.

Ovo je je prvi trijumf Engleske protiv Njemačke nakon 1974. godine na svom terenu.

Englezi su se u prvom poluvremenu nakon prvobitnog pritiska Njemačke oslobodili i imali nekoliko šansi.

Najbitnije je izdvojiti onu kada je Sterling sa velike udaljenosti zaprijetio u 16. minutu, ali je Nojer odličnom paradom zaustavio šut.

U 32. minutu Nijemci su imali najveću šansu za gol. Čist zicer za Tima Vernera, koji je pobegao Stounsu, ali Pikford nije dozvolio da mu Verner proturi loptu ispod tijela.

Velika šansa imali su Englezi u sudijskoj nadoknadi. Tomas Miler je neshvatljivo pogriješio u predaji lopte, krenula je kontra preko Sterlinga, lopta se odbila do potpuno usamljenog Kejna koji je obišao Nojera, ali je Humels u posjlednjem momentu izbio loptu u polje.

Spasio je i Milera i Njemačku i na odmor se otišlo bez golova.

U drugo poluvrijeme ostrvska ekipa ušla je furioznije, i stvorila nekoliko prilika što je rezultiralo postizanjem dva gola.

U 75. minutu, Englezi stižu do vođstva golom Rahima Sterlinga, a potom u 86. minutu povećavaju prednost na 2:0 golom Harija Kejna.

Do kraja meča su sačuvali prednost i plasirali se u četvrtfinale Eura.

Prva faza Eura

Ranije je Engleska je bila dominantna u grupi D sa sedam bodova, sa dva postignuta, ali bez ijednog primljenog.

Bila je bolja od Hrvatske (1:0), remizirala je sa Škotskom (0:0) i pobijedila je Češku (1:0).

Nijemci su prošli kroz golgotu grupe F iako su sve tri utakmice igrali u Minhenu pred svojim navijačima.

Najprije su izgubili od Francuske (0:1), potom pobijedili Portugal rezultatom (4:2) i na kraju remizirali protiv Mađarske, gdje su dva puta stizali zaostatak i branili se za prolaz.

Sastav:

Engleska: Pikford – Voker, Megvajer, Stouns – Tripije, Filips, Rajs, Šo – Saka, Sterling, Kejn.

Njemačka: Nojer – Ginter, Humels, Ridiger – Kimih, Gorecka, Kros, Gosens – Haverc, Miler – Verner.