ĐURĐEVIĆ SNSD: ”Još jedan budžet Grada Bijeljina koji će pojesti administracija”

Poslije današnje sjednice Skupštine Grada, predsjednik Kluba odbornika SNSD u Bijeljini, Aleksandar Đurđević, iznio je mišljenje najveće opozicione partije vezano za nacrt budžeta za 2020. godinu:


„Ono što je nakon analize nacrta budžeta jasno vidljivo i što smo istakli je da je u pitanju još jedan budžet Grada Bijeljina koji će najvećim dijelom pojesti administracija. Ako saberemo ove stavke koje su izdvojene za plate i ostale naknade dolazimo do, otprilike, trećine budžeta koji će biti izdvojen po ovom osnovu.“

Politički-predizborni budžet
Pored toga, opozicija je imala primjedbu i na stavke budžeta koje se odnose na javno oglašavanje Kabineta Gradonačelnika.


„Istakli smo da smatramo da je u pitanju politički, predizborni budžet. Iznijeli smo niz argumenata, od nekih stavki predviđenih za javno oglašavanje u Kabinetu gradonačelnika od 230.000 KM, od izuzeno visokih iznosa predviđenih za doznake građanima, gdje ne postoje jasni kriterijumi na osnovu kojih se dodjeljuju ti iznosi. Da li se oni dodjeljuju tačno ciljanim grupama, u tačno određeno vrijeme. Kredit u iznosu od 13 miliona u neizbornoj godini biće realizovan u izbornoj godini. Tu ne mislimo na otvaranje radova i slično, mislimo na neke druge malverzacije koje smatramo da su prisutne. Postoji još niz nelogičnosti i to su razlozi zbog kojih nismo podržali ovaj nacrt budžeta“, navodi Đurđević.

Nakon Skupštine, nacrt ide u javnu raspravu i Đurđević izražava nadu da neće biti praksa da se prijedlog nacrta, gotovo identičan ili identičan, vrati na izglašavanje Skupštini.
„Mogu slobodno reći da nismo optimisti, jer nam praksa govori da će nam se vratiti u principu isti dokument kakav smo i imali, bez uvažavanja primjedbi i sugestija stručnih lica, javnosti, građana“, dodaje Đurđević. 

Kamate se plaćaju kada kasnite
Pored navedenog, objašnjava da su imali primjedbu i na stavku zateznih kamata.
„Ima dosta stavki koje su po meni sporne, 230.000 KM samo za javno oglašavanje i pored toga 70.000 KM za saradnju sa drugim opštinama i promociju. Drugo pitanje su bile zatezne kamate. Rebalansom su povećane sa 180.000 KM na više od 300.000 KM. Zatezne kamate se plaćaju kada kasnite, kada ne izvršavate neke svoje obaveze. Dakle, mi kao Grad u budžetu predviđamo 300.000 KM po pitanju neizvršavanja i neplaćanja obaveza“, ističe odbornik.

Kao sporno u nacrtu budžeta, našli su i Akcioni plan zapošljavanja.
„To je po meni dokument koji mora biti u uskoj vezi sa budžetom grada Bijeljina. Ako je u budžetu predviđeno recimo Odjeljenju za privredu 574.000 KM, od toga 18.000 KM je predviđeno za neke subvencije i zapošljavanja, a 504.000 KM za dezinfekciju, deratizaciju, protivgradnu zaštitu i slično, onda je pitanje o kakvoj strategiji zapošljavanja pričamo. Dalje, kao što je kolega Grebić istakao, Agencija za mala i srednja preduzeća, 130.000 KM potroše, da bi podijelili 80.000 KM. Smatramo da to nije dobro i da ima dosta prostora za napredak“, odsječan je Đurđević.

Vodovod i dalje posluje u gubitku
Kada su u pitanju tačke dnevnog reda današnje Skupštine, ovom prilikom, Đurđević se osvrnuo i na Izvještaj o izgradnji gradske kanalizacije, tj. o završetku projekta kanalizacije. On navodi da opozicija od početka podržava projekat kanalizacije, ali da je ono što ne mogu podržati krajnji rezultat koji je dobijen, odnosno, način na koji se taj projekat proveo.


„Podsjećanja radi, Vlada RS je dala garancije na oba kredita Grada Bijeljina kod EBRD od 5 i 7 miliona. Ministarstvo poljoprivrede je bilo aplikant za projekat u iznosu od gotovo 7 miliona nepovratnih donatorskih sredstava, dakle 7 miliona evra. Time smo na neki način pokazali da podržavamo taj projekat, ali ono što smo dobili na kraju mislim da nije ono što smo htjeli i mi i građani Bijeljine.

Cilj projekta je između ostalog bio i da AD „Vodovod i kanalizacija“ bude profitabilna i samoodrživo preduzeće. Kroz taj projekat dobilo je 15.000 novih priključaka, a i dalje posluje u gubitku. Imamo informacije iz Ministarstva finansija da to preduzeće ne izmiruje redovno svoje međunarodne obaveze, i da je dolazilo do prinudne naplate kod garanta“, rekao je Đurđević i dodao da postoji opasnost da dođe do toga da donatori traže svoja sredstva nazad, zato što Grad ne ispunjava svoje obaveze koje je preuzeo na sebe”.

„Drugi dio priče, koji je za sve građane možda i najvažniji jeste to da je kod samog provođenja radova na terenu bilo dosta propusta, da su ulice ostavljane raskopane duži vremenski period, da je pristup bolnici bio raskopan duži vremenski period, da su ispaštali mali privrednici i građani, da je smanjen kvalitet života zbog prašine, zbog nemogućnosti normalnog kretanja, veliki troškovi amortizacije na autima i slične stvari.

To je nešto čim ne možemo biti zadovoljni. Podvlačimo opet da projekat apsolutno podržavamo, smatramo da je neophodan i bitan za građane Semberije, ali nismo zadovoljni konačnim rezultatom i načinom na koji se proveo“, oštro je naveo odbornik SNSD u Bijeljini, Aleksandar Đurđević.

Izvor:Desavanja u Bijeljini

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!