Bijeljina – Tri sela u Semberiji dobijaju sistem za navodnjavenje

U Semberiji se za sada navodnjava oko 2.000 hektara oranica, ili četiri odsto obradivih površina. Planirano je da pod sistemima za navodnjavanje bude 11.000 od ukupno 50.000 hektara oranica.

Projektna dokumentacija je u završnoj fazi, pa će do kraja godine početi izgradnja sistema za novodnjavanje u tri sela Kojčinovcu, Ljeskovcu i Glogovcu.

Boško Radić obrađuje osam hektara. Sije, uglavnom, ratarske kulture, kukuruz, pšenicu i ječam. Kaže da navodnjavanje oranica smanjuje troškove proizvodnje, a povećava prinose.

Prije par godina ja sam, zahvaljujući podsticaju resornog ministarstva, uzeo tifone, cijevi i postavio sisteme za navodnjavanje koji rade na naftu. Ali to je dosta skuplja varijanta. Svi koji se ozbiljno bave proizvodnjom poljoprivrednih kultura znaju da je to u ovim klimatskim uslovima nezamislivo bez sistema za navodnjavanje – kaže Radić.

To mišljenje dijeli i povrtar Milorad Zarić iz Crnjelova. Proizvodi papriku, krastavac, patlidžan, tikvice, karfiol i kupus.

Sistem za navodnjavanje koji je urađen prije dvije godine u Donjem Crnjelovu, nažalost, ne obuhvata moje parcele. Ja imam cijevi zabušene na njivama pa tako crpim vodu. Ali gorivo je skupa stavka u proizvodnji. Samo za navodnjavanje u sezoni dnevno trošim od 50 do 100 litara goriva – kaže Zarić.

Sisteme za navodnjavanje već skoro deceniju uspješno koriste i na Poljoprivrednom dobru „Semberija“. Direktor ovog dobra Branimir Andrić pojašnjava da se navodnjava oko 500 hektara.

Vlada RS je nakon poplava 2014. godine izgradila podzemni sistem snabdijevanja vodom sa hidrantskom mrežom, a aplikatore koji su bili devastirani smo mi osposobili. Navodnjavamo parcelu na kojoj imamo sjemenski kukuruz i grašak koji se svakako mora navodnjavati. Ostali ratarski usjevi su nam na zemljištu u Kovačićima i Brijesnici, koje se i ne može navodnjavati. Imamo dio oranica u Batkoviću koje navodnjavamo kanalskim sistemom. Generalno ulaganje u sisteme za navodnjavanje dugoročno se isplati – ističe Andrić.

Navodnjavanje u Semberiji se, zahvaljujući Vladi RS, nastavlja. Ovo je izrazito agrarni kraj, te ulaganje u ove sisteme doprinosi razvoju regije, ali i cijele Republike Srpske, naglašava i načelnik Odjeljenja za poljoprivredu Grada Bijeljina Stevan Trivković.

Sljedeća faza, koju ćemo realizovati do kraja godine, jeste navodnjavanje oko 500 hektara u Kojčinovcu. Analize su pokazale da se u Semberiji može navodnjavati oko 10.500 hektara – pojašnjava Trivković.

Dodaje da su za navodnjavanje planirane četiri prostorne cjeline – Bijeljina Istok, Bijeljina Zapad, Obarska i Kojčinovac, kao i izgradnja 24 podsistema.

VLADA IZDVOJILA 15 MILIONA KM

Vlada RS u navodnjavanje oko 2.000 hektara oranica u Semberiji izdvojila je do sada 15 miliona maraka.

Prema Studiji održivog razvoja irigacionog sistema, koju je uradilo Ministarstvo poljoprivrede RS, u Srpskoj se može navodnjavati oko 70.000 hektara poljoprivrednog zemljišta.

Procjenjuje se da se u Srpskoj navodnjava svega oko 15 odsto oranica, ali se, iz godine u godinu, povećavaju površine pod sistemima za navodnjavanje.

(NoviGlas) 

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!