Anđela iz Broda imala samo dva odsto šanse da preživi, spasili je ljekari iz Klaićeve

Ljekari i medicinsko osoblje Klinike za dječje bolesti Zagreb spasili su život šestogodišnjoj djevojčici Anđeli, koja je teško povrijeđena u padu sa traktora te imala minimalne šanse za preživljavanje.

 

mjeseci, iz Klaićeve izašla kao zdrava djevojčica.

“Sam ju je Bog sačuvao da preživi, ostalo su sve ljekari učinili, bilo je jako teško. Ljekari su je spasili. Idemo sad kući bratu i drugarima”, rekla je majka Dragana i zahvalila ljekarima i udruženju koje im je pomoglo za smještaj, prenose hrvatski mediji.

Rekla je da ni u jednom trenutku nisu gubili nadu. 

Nasmijana Anđelina raduje se što ide kući i poručuje što će prvo napraviti kada dođe.

“Igrati se”, poručila je djevojčica i dodala da se najviše raduje što će vidjeti tatu i brata.

Teško povrijeđeno šest organskih sistema

Djevojčica je prilikom dolaska u bolnicu u ulu 2021. imala minimalne šanse za preživljavanje zbog teških oštećenja i povreda čak šest organskih sistema, a u petak je otpuštena iz bolnice kao zdrava, pokretna i funkcionalna djevojčica.

“Velik uspjeh naše klinike i suradnih klinika. Ovo je pobjeda humanosti iz aspekta bezuvjetne i nesebične jednoj djevojčici koja je strani državljanin. Priča je počela tijekom srpnja ove godine pozivom ministra Vilija Beroša. Vrlo teško stradala djevojčica s mutilirajućim ozljedama. Odmah smo organizirali prijevoz u našu ustanovu. Proces liječenja izuzetno težak i kompleksan, trajan je do danas. Imali smo nesebičnu, predanu i neplemenitu pomoć drugih zdravstvenih ustanova, kroz posljednjih pet mjeseci. Želim zahvaliti svima onima koji su sudjelovali”, rekao je na početku direktor Klinike za dječje bolesti u Zagrebu Goran Roić. Zahvalio je Ministarstvu zdravstva i ministru, kao u ovom slučaju, ali i u podršci Klinici.

“Posebno ističem projekt nove Nacionalne dječje bolnice. Vjerujem i živim taj projekt, uvjeren sam da i ovakvi slučajevi simbolično i vrlo konkretno pokazuju, da RH i naš zdravstveni sustav, a nadasve naši mali pacijenti zaslužuju jedan takav projekt, u kojem piše za sljedećih 30 s pogledom na 50 godina”, poručio je on.

Doktor Stjepan Višnjić, specijalist dječje hirurgije i načelnik Klinike, rekao je nešto više o ovome slučaju.

“Meni je drago nakon tri godine i priče o Maši imamo još nešto što zavređuje pažnju i što je zaista raritetni uspjeh. Svi znate da je tog 25. srpnja u medijima bila ta teška prometna nezgoda kod Slavonskog Broda. Kada je ministar ponudio pomoć, ekipa iz Slavonskog Broda je signalizirala da je najteži pacijent djevojčica iz Broda koju je pregazio traktor, radi se o maloj Anđi. Ekipa u Brodu pod rotirkama su došli u bolnicu Josip Benčević, izvađena je slezena i zaustavljena su krvarenja. Zaključili su da trebaju pomoć ekspertne ustanove, ministar je sugerirao da smo mi to”, objasnio je on. 

Kod male Anđele, stare pet godina, bilo je povrijeđeno šest organskih sistema.

“Nije mogla disati spontano, 20 dana je bila respiratoru. Imala je ozbiljna oštećenja u trbuhu, urotrakta, ozbiljna oštećenja lokomotornog sustava, kože i kožnog pokrova te vrlo ozbiljna oštećenja reproduktivnog sustava”, naveo je on. 

Josip Regovic/Pixsell
Josip Regovic/Pixsell

Tri faze liječenja

Dodaje da su bile tri faze, prva je bila faza reanimacije i stabilizacije koja je trajala 20 dana. Radilo se o stalnoj borbi za život.

Kako je naveo 6. avgusta su procijenili da je situacija relativno stabilna i da se može krenuti u fazu rekonstrukcije.

Nakon druge faze, i oslobođenja od infekcije, došlo se o faze dubinske rekonstrukcije.

“Pitanje je bilo kako rekonstruirati zdjelicu, zahvalio bi se kolegama iz Klinike za traumatizam”, dodaje Višnjić, da se radilo o briljantnoj rekonstrukciji primarijusa Đurđevića.

“Smrtnost u ovakvim slučajevima 98%”

Zadnja je operacija bila zapravo spajanje svih otvora na trbušnoj stijenci, rekonstrukcija probavnog trakta, što je napravljeno prije nešto manje od mjesec dana.

“Na kraju možemo reći da su tri faze liječenja trajale 90 dana, da je bilo potrebno 16 velikih zahvata da bi se došlo do ove faze, za tih 16 operativnih zahvata sudjelovalo je 12 kirurga, sudjelovali su liječnici iz četiri zagrebačke klinike”, dodaje Višnjić.

Kada je došla, s obzirom na težinu povreda, smrtnost je iznosila 98%, dodaje doktor Višnjić, a danas je pokretna, kontinentna i funkcionalna djevojčica. 

“Uspjeh veliki za nas i za bolnicu. Mislim da su svi svjesni koliko su joj pomogli, kako je to bilo teško da je dijete bilo životno ugroženo. Hvala Bogu, ostala je živa sa svim normalnim funkcijama, što da kažem, hvala vam svima. Raduje se što ide kući”, istakla je majka malene Anđeline, Dragana.

(Nezavisne)

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!