Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija rekao je da je na današnjem sastanku sa premijerima Republike Srpske Radovanom Viškovićem i Federacije BiH /FBiH/ Fadilom Novalićem usaglašeno da se granice BiH otvore za sve strane državljane koji do sada nisu mogli ući u zemlju, pod uslovom da imaju negativan test na virus korona koji nije stariji od 48 časova.
“Na taj način BiH je stvorila jednake uslove za sve države u svijetu, izuzev naših neposrednih susjeda, koji i dalje imaju povlašten položaj kada je riječ o ulasku u BiH”, rekao je Tegeltija novinarima nakon sastanka.
On je dodao da će vlade entiteta sa svojim zdravstvenim sektorima ove odluke potvrditi na svojim sjednicama. “Nakon toga ćemo i mi na Savjetu ministara formalno usvojiti ovu odluku. To će biti u veoma kratkom vremenskom periodu”, istakao je Tegeltija.
Predsjedavajući Savjeta ministara je dodao da su najvažnija pitanja u razgovoru sa premijerima Srpske i FBiH bila kako pokrenuti novi investiocioni ciklus, kako pomoći i rasteretiti privredu, odnos sa međunarodnom finansijskim institucijama, kao i investiocioni ciklus u “Elektroprenosu BiH”, u kojem objektivno ima finansijskih sredstava, ali postoji zastoj u realizaciji.
Tegeltija je rekao da je na današnjem sastanku dogovoreno da će Savjet ministara zajedno sa vladama Republike Srpske i FBiH u narednih 15, a najduže 20 dana pripremiti program koji će sadržavati novi investiocioni ciklus i program rasterećenja privrede za period 2021-2022. godina, kao i program zaštite domaće privrede koji će obuhvatiti isti vremenski period.
“U drugoj polovini septembra, na ovakvom sastanku, mi ćemo pripremiti te programe i predstaviti ih javnosti. Sve to će biti ugrađeno u program ekonomskih reformi u BiH za period 2021-2023. godina”, naveo je Tegeltija. Kada je riječ o razgovorima sa međunarodnim finansijskim institucijama, Tegeltija je rekao da su učesnici današnjeg sastanka izrazili zahvalnost svima koji su imali razumijevanja u trenutku pandemije i dosta brzo reagovali na zahtjeve iz BiH, te da je donesena odluka da se otvori proces pregovora sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/, koji je bio blokiran prevashodno zbog panedmije.
“Očekujemo da misija MMF-a u oktobru bude u BiH. Smatramo da nam je poslije toga dovoljno dva mjeseca da usaglasimo novi aranžman sa MMF-om, koji je duže vrijeme blokiran”, rekao je Tegeltija. Predsjedavajući Savjeta ministara je dodao da će ta sredstva služiti da bi se, prevashodno, eleminisale posljedice virusa korona, ali i pokrenuli novi investiocioni ciklusi.
“Takođe, očekujemo da se ubrzo završe razgovori sa Evropskom komisijom u vezi sa makrofinansijskom pomoći planiranom za ovu godinu, s tim što ćemo tražiti od Evropske komisije da ta pomoć ne bude vezana samo za jednu godinu, već da bude predviđena u narednih pet do šest godina po sličnom principu kako je to obezbijeđeno za sve zemlje članice EU”, rekao je Tegeltija.
On je dodao da bi taj iznos sredstava, koji bi bio odobren za BiH, bio odličan za finansijsku stabilnost u BiH, ali i za pokretanje novog investiocionog ciklusa. Što se tiče pitanja formiranja radnih grupa koje je predložio predsjedavajući Savjeta ministara sa ciljem usaglašavanja rješenja za koja su privrednici iskazali interes, Tegeltija je rekao da će to biti završeno u narednih nekoliko dana.
“Ono što je važno što se tiče današnjeg sastanka je da građani razumiju da se zajednički borimo protiv problema, ali isto tako da idemo sa jedinstvenim stavom prema međunarodnim finansijskim institucijama i svima drugima s kojima sarađujemo”, rekao je Tegeltija.
Izvor: Srna