STVARNA CIJENA NEKVALITETNOG ZRAKA U ZATVORENOM PROSTORU

Danas 84 miliona Evropljana živi u vlažnim ili pljesnivim stanovima, čime se povećava rizik od pojave respiratornih oboljenja i dugoročnih alergija.

Vlažne i pljesnive sredine mogu povećati rizik od pojave astme za 40%, a jedno evropsko ispitivanje pokazalo je da 2,2 miliona Evropljana pati od astme kao direktne posljedice života u vlažnim ili pljesnivim građevinama. Vlažnost također može izazvati alergijske reakcije. Postoji samo jedno istinski učinkovito dugoročno rješenje za posljedice loše klime u zatvorenom prostoru – zamijeniti ustajali zrak svježim. I pored toga, 6 od 10 osoba ne prozračuju dovoljno svoje domove.

SIMPTOMI

Najočitiji simptomi astme su nedostatak daha i otežano disanje, ali postoje i drugi znakovi upozorenja na koje treba paziti. Osjećaj stezanja u prsima, hroptanje (šištav ili piskutav zvuk u prsima prilikom disanja, posebno prilikom izdisanja) ihronični kašalj, posebno noću ili prilikom vježbanja, mogu ukazivati na astmu.1. Prozračivanje vršite s više prozora

Sadržaj zraka u zatvorenom prostoru može uključivati plinove, čestice, biološki otpad i vodenu paru, a svi oni su potencijalno opasni po zdravlje. Preporučuje se prozračivanje doma tri do četiri puta dnevno u trajanju od najmanje 10 minuta odjednom, pri čemu treba biti otvoreno više prozora. Pored toga, prozračite spavaću sobu prije odlaska na spavanje te nakon što ustanete ujutro.2. Slijedite (prirodnu) svjetlost

Pomjerite trpezarijski sto ili radni sto bliže prozoru. Umjetno svjetlo ne može imitirati kvalitete sunčeve svjetlosti, koja djeluje kao prirodni antidepresiv. Osvijetlite svoj dom i radno mjesto sa što više dnevne svjetlosti. Postoji mnogo naučnih dokaza koji povezuju dnevnu svjetlost s boljim zdravljem i kvalitetom života, kao što je bolje raspoloženje, smanjen umor i manje naprezanje očiju.

3. Ograničite nivo vlage u prostoru

Pokušajte ne sušiti veš u zatvorenom prostoru. Veš ispušta vlagu, što može dovesti do kućne plijesni koja je štetna po zdravlje. Iz istog razloga potrebno je pobrinuti se da se kupatilo pravilno prozračuje. Ako niste u mogućnosti sušiti veš vani, pokušajte otvoriti prozor u blizini mjesta na kojem sušite veš da biste uklonili prekomjernu vlagu.

4. Uhvatite ritam

Organizam se može uskladiti s takozvanim 24-satnim ritmom spavanja, rada i zabave uz pravilno izlaganje svjetlosti i tami. Ako je moguće, orijentirajte spavaće sobe, posebno spavaće sobe za mlade i adolescente koji imaju odgođeni biološki sat i često imaju problema s ustajanjem ujutro, tako da budu istočno, prema jutarnjem suncu. Također se pobrinite da zavjese ili roletne sprječavaju prodor svjetlosti u sobu noću.

5. Prošetajte

Većina naučnika se slaže da je izlaganje dnevnoj svjetlosti dva sata dnevno odličan način da poboljšamo mentalno zdravlje. Izađite van kad vam se pruži prilika i pokušajte redovno protegnuti noge.

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!