Snimak koji oslikava virtuelnu realnost pokazuje koliko se brzo virus korona širi po plućima i kakvu štetu na njima izaziva.
Ljekari su ga stavili na respirator, ali ni to nije pomagalo i transportovan je na Univerzitet Džordža Vašingtona.
Vrlo brzo vidio se jasan kontrast između zdravog tkiva i tkiva inficiranog virusom – primjećuje dr Mortman, objašnjavajući razliku između plavog, zdravog tkiva i inficiranog tkiva koje je označeno zelenkastim oblacima.
Razlika je tako uočljiva da ne morate ni da budete ljekar da biste je primjetili i shvatili da je situacija ozbiljna – dodaje ovaj ljekar, dodajući da virus očito nije izolovan na jednom krilu pluća, već se proširio na oba.
Zbog toga što su oba plućna krila zaražena u tolikoj mjeri, primjećuje, nije pomagao ni respirator.
Kako statistika do sada govori, oko 80 odsto pacijenata od virusa korona iskusiće blage simptome i infekciju. Ostalih 20 odsto mora da bude hospitalizovano, od čega se skoro 14 odsto nađe u teškom stanju. Nešto preko šest odsto je u kritičnom stanju.
Počne infekcijom, onda se razvija upala pluća koja vremenom oštećuje tkivo i pravi dugoročnu štetu i mogla bi da onemogućava pacijente da i kada se oporave dišu normalno i punim kapacitetom. Nekad i za cijeli život – kaže dr Mortman.
Virusom korona pokreće se, inače, iz gornjeg respiratornog trakta – nosa, usta, grla i gornjeg dijela pluća, u donji dio pluća, a pneumonija je upala donjeg dijela pluća. Tada se alveole uglavnom pune tečnošću ili gnojem i otežavaju disanje.