Njemački investitori sele proizvodnju u Bijeljinu

Njemački “Pas” seli dio svoje proizvodnje iz Poljske i proširuje postojeće kapacitete u Ljeskovcu kod Bijeljine.

Italijanski “Beneton” pogon iz Hrvtaske preselio je u Hase, a za pogon u Bijeljini nedavno su interesovanje pokazali i japanski proizvođači auto-dijelova. Može li se očekivati trend rasta stranih investicija u Semberiji i koje su okolnosti presudne za ulaganje? Renomirani proizvođač dijelova za Volvo, BMV, Mercedes, njemačka fabrika “Pas” preuzela je pogon od slovenačkog SAP-a u Ljeskovcu kod Bijeljine 2017. godine.Ubrzo proširuje kapacitete, a trenutno preseljavaju dio proizvodnje iz Poljske.

mjesto sadašnjih 450, broj radnih mjesta biće 1.100. Zašto se njemačkom investitoru više isplati BiH od Poljske, pojašnjava direktor ovog preduzeća, Rado Maletić. – Osim cijene radner snage, električna enertgija i ostali energenti, loža, voda, sve je povoljnije, a prvenstveno električna energija – kaže Maletić. Za strane investitore, cijena radne snage važan je ulazni parametar u ukupnim troškovima proizvodnje, ali je problem kada radne snage uopšte nema. To se desilo italijanskom Benetonu koji je jedan od pogona u Hrvatskoj preselio u Hase kod Bijeljine. – Ispočetka je bio ogroman broj žena dok se nije desio ulazak Hrvatske u EU i otavaranje mogućnosti za odlazak u treće zemlje građana Hrvtaske. Žene su masovno otišle unazad dvije do tri godine, iako su imale solidne plate i onda su riješili da dođu u BiH da traže rješenje – rekao je Siniša Kajmaković, rukovodilac Zavoda za zapošljavanje u Bijeljini.

U Zavodu za zapošljavanje naglašavaju da su Italijanima date garancije da će obezbijediti 200 žena za rad u ovom pogonu, koji trenutno zapošljava 50 radnica, sa prosječnom platom od 300 evra. U susjednoj Srbiji država stimuliše strane investitore davanjem subvencija za zapošljavanje, što je opredijelilo jednog od japanskih proizvođača auto-dijelova za otvaranje pogona u Šapcu. Susjedna Bijeljina u BiH mogla bi biti nova destinacija za investiciju, kažu u lokalnoj upravi.

– Što se tiče Јazaka, dogovoreno je da im dostavimo sve infromacije koje im budu potrebne. Mi smo im na usluzi i u narednom periodu očekujemo konkretne odgovore da li će biti zainteresovani da ulažu u našu lokalnu zajednicu – ističe Dejan Savić, načelnik Odjeljenja za privredu grada Bijeljina. Ovo su tek rijetki primjeri ozbiljnih poslovnih investicija u Bijeljini. Naši sagovornici ističu da je stranim investitorima, osim ekonomskih, vrlo važan poslovni ambijent koji podrazumijeva veću pravnu sigurnost i efikasniju javnu upravu.

Izvor: RTRS

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!