Prije nekoliko dana, poslovođa Službe za održavanje zelenih površina AD „Komunalac“ Miroslav Vujanović, prilikom obilaska terena iza bijeljinske kasarne, sa kojeg je prije određenog vremena Služba uklonila divlju deponiju, naišao je na leševe dvije ubijene lisice.
„Nesavjesni lovci ili više njih, kraj puta su bacili dvije ubijene lisice, kojima su odsječeni repovi radi poena ili kao trofej. Ono što predstavlja dodatni problem je što je na tom dijelu puta veliki broj napuštenih pasa, a jasno se vidi da je jedna od mrtvih lisica došla u kontakt sa psom. Ukoliko su lisice bile zaražene bjesnilom, postoji direktna opasnost za bezbjednost stanovništva“, rekao je Vujanović za portal „Dešavanja u Bijeljini“.
Nekoliko metara dalje, na istom terenu, Vujanović je pronašao bačeni leš praseta.
„Prema odredbama Zakona o veterinarstvu RS, zabranjeno je bacanje leševa uginulih životinja u blizini vodotokova kao i drugih javnih površina i površina u privatnom vlasništvu i takav postupak je kažnjiv na osnovu istog Zakona. Zbrinjavanje leševa odnosno neškodljivo uklanjanje vrši „Higijeničarska služba“ koja istovremeno vrši i poslove azila za pse. Nadzor nad radom „Higijeničarske službe“ vrše Veterinarska inspekcija i Komunalna policija, sinhronizovano. Ukoliko je leš životinje obilježen ušnom markicom, veterinarski inspektor može uvidom u elektronski sistem identifikovati vlasnika životinja i preduzeti propisane mjere. Problem je, međutim, u tome što su u najvećem broju slučajeva, prije bacanja, sa uginule životinje skinute ušne markice te se identifikacija ne može sprovesti, nego se o prijavljenom slučaju obavještava Higijeničarska služba, koja vrši uklanjanje“, rečeno je iz Odjeljenja za inspekciju portalu „Dešavanja u Bijeljini“.
Odjeljenja za inspekciju Gradske uprave Grada Bijeljina je našem portalu dalo informaciju da je veterinarski inspektor po prijavi izašao na teren, međutim, nije pronašao leševe životinja.
Naknadnim obilaskom terena Vujanović je uočio da su leševi lisica i praseta uklonjeni.
Ovom prilikom, želimo da uputimo apel nesavjesnim lovcima i građanima, da leševe životinja ne bacaju na javne ili privatne površine, već da postupe prema Zakonu.
Kontakt telefoni: Higijeničarska služba „Franko džep“ +387 55 371 094, Odjeljenje za inspekciju (Veterinarski inspektor) +387 55 233 402, Odjeljenje komunalne policije +387 55 211 355.
Izvor: desavanjaubijeljini.com