Na posljednjoj sjednici Skupštine Grada Bijeljjina raspravljano je o nacrtu budžeta za 2020. godinu, u okviru kojeg je previđeno da naredne godine sredstva za sport budu smanjena na 990.000 KM, što je za skoro pola miliona manje u odnosu na ovu godinu.
Grad izdvojio 400.000 KM za izgradnju reflektora
Predlagač je, obrazlažući ovo smanjenje, istakao da je ono došlo iz razloga što je u ovoj godini sa te stavke izdvojeno 400.000 KM za izgradnju reflektora na gradskom stadionu.
Odbornik SDS u Skupštini Grada Bijeljina Zoran Sofrenić, diskutujući po ovoj temi, tražio je od odbornika da budžet za sport u sljedećoj godini ostane na istom iznosu, jer to umnogome utiče na rad i funkcionisanje sportskih kolektiva.
- Skoro svi klubovi svoj rad i takmičenje zasnivaju na sredstvima iz gradskog budžeta tako da bi ovo smanjenje imalo velike posljedice po opstanak klubova. Samo u ovoj godini došlo je do gašenja 14 fudbalskih kolektiva, a ako to pomnožimo sa brojem mladih koji se bave fudbalom onda je skoro 500 mladih ljudi uskraćeno za bavljenjem sportskim aktivnostima. Ako uzmemo podatak da naredne godine Bijeljina treba da bude proglašena evropskim Gradom sporta, onda mislim da bi trebali ova sredstva da vratimo na iznos koji je bio i ove godine, rekao je Sofrenić na 33. sjedici Skupštine Grada Bijeljjina.
Zoran Sofrenić, odbornik SDS
Od ove fudbalske sezone svoj status su zamrzli ili su se potpuno ugasili sljedeći fudbalski kolektivi: Semberija-Gaj (S. Čađavica), Sloboda (D. Dragaljevac), Napredak (Dijelovi), Glavičice, Čengić, Mladost (Patkovača), Sinđelić (G. Brdo), Polet, (M. Obarska), Međaši,Bjeloševac, Mladost-73 (Kriva Bara), Krušik i Akademac (Bijeljina) i Sloga (G. Crnjelovo).
Zašto se gase sportski klubovi u Semberiji?
Tragom ovih informacija kontaktirali smo klubove koji više ne postoje i od njih tražili razloge zašto se više ne takmiče.
- Najveći problem u našem klubu je organizacija. Novac i nije toliki problem jer se takmičimo u najnižem stepenu tako da nam nije potrebna velika količina nova. Problem je i u igračima, a meni nije jasno da u Patkovači ima oko 3 000 stanovnika a da ne možemo da okupimo 20 fudbalera, rekao je za portal Dešavanja u Bijeljini Miroslav Mitrović, dugogodišnji sportski radnik iz Patkovače, koji je i sam bio dugo uključen u rad ekipe Mladosti.
- U Čengiću su postojala dva fudbalska kluba, a objektivno i jedan se ne može održavati tako da je jedan klub morao da se ugasi. Sredstva od gradske donacije u svakom slučaju su bila značajna ali nedovoljna da se klub u potpunsoti finansira tako da smo morali ugasiti FK Čengić, kaže za Dešavanja u Bijeljini Mićo Todorović, sportski radnik iz Čengića.
Mićo Todorović
- Da bi jedan klub funkcionisao potrebno je mnogo truda i rada pojedinaca u selu. Bukvalno morate dati dio sebe, svog vremena i da zapostavite i posao i porodicu da klub može funkcionisati. Mladost iz Krive bare je jedno vrijeme dobro radila, naredovala u rangovima a onda je došlo do zasićenja u selu. Nije bilo više novca, smanjenja je donacija, nije bilo igrača, tako da smo se morali ugasiti. Nadam se da je to trenutno i da ćemo veoma brzo obnoviti rad, rekao je Ignjat Đorić, dugogodišnji predsjednik Mladosti iz Krive bare.
Objektivno gledajući, Semberija ima preko 60 fudbalskih kolektiva, koji prevashodno funkcionišu na sredstvima iz gradskog budžeta.
Mali broj njih uspije pored toga obezbjediti neki drugi način finansiranja tako da je inicijativa odbornika Zorana Sofrenića svakako korisna.
No, trebalo bi i sagledati opravdanost određenog broja klubova, gdje u pojedinim MZ postoje i po dva kluba, neki su osnovani kao plod svađe pojedinca sa upravom kluba, a veliki broj njih i kao plod političkih prepucavanja, gdje pojedinci pokušavaju zadovoljiti neke svoje neostvarene apetite.
Izvor: desavanjaubijeljini.com