Muzej čuvar baštine: Blago sembersko-majevičkog kraja čini 10.000 eksponata

Muzej Semberije decenijama čuva i prezentuje materijalnu i nematerijalnu baštinu ovog kraja.

Ima tri stalne postavke – za arheologiju, istoriju i etnologiju, posjeduje umjetničku i prirodnjačku kolekciju, a raspolaže i sa stručnom bibliotekom, fototekom i hemerotekom. U prosjeku godišnje organizuje 12 tematskih, istorijskih, umjetničkih i likovnih izložbi, te uprkos skromnim finansijskim sredstvima, opstaje i predstavlja nosioca kulturnih dešavanja u Bijeljini, ali i cijeloj regiji. – Uloga muzeja i uopšte muzejske djelatnosti se mijenja.

Treba pronaći svoje mjesto u savremenom društvu koje se nalazi pred izazovima vrtoglavog tehničko-tehnološkog napretka i drugih društvenih promijena. U stalnoj potrazi za interaktivnijim, fleksibilnijim i mobilnijim pristupom zajednici i našoj publici, nastojimo privući što više posjetilaca i na adekvatan način predstaviti svoje zbirke, nasljeđe, čuvajući tradiciju za buduće generacije. Ovaj posao nije nimalo lak – kaže direktor ove ustanove, profesor istorije Momčilo Koprivica.

On podsjeća da je ova kulturna ustanova, smještena u jednoj od najstarijih zgrada u Bijeljini, koja je na privremenoj listi nacionalnih spomenika kulture, osnovana odlukom SO Bijeljina 1970. godine. – Do 1998. naš rad je finansiran iz republičkog budžeta, a od tada isključivo iz budžeta Grada Bijeljina. Mada nismo registrovani kao regionalna matična ustanova, suštinski pokrivamo prostor Grada Bijeljine i opština Ugljevika, Lopara, Zvornika, Osmaka, Šekovića, Vlasenice, Milića, Bratunca i Srebrenice.

Uprkos skromnim sredstvima, nastojimo da opravdamo status ustanove koja je nosilac svih važnih kulturnih dešavanja, pa putem raznih projekata na koje apliciramo nastojimo da uradimo ono što je od vitalnog značaja za našu ustanovu – kaže Koprivica. Bijeljinski muzej ima više od 10.000 eksponata koji predstavljaju izuzetno istorijsko blago sembersko-majevičkog kraja.

Teško je izdvojiti koji su eksponati najznačajniji, budući da svaki eksponat ima svoju težinu i vrijednost, jer svjedoči o vremenu iz kojega potiče. Jedna od najatraktivnijih izložbi ove ustanove je i etnološka, koja sadrži veliki broj predmeta koji svjedoče o životu naroda ovog kraja u prošlosti. Glavni eksponati u ovoj postavci su narodne nošnje, kako seoske, tako i gradske, predmeti vezani za život sela, za zanatske djelatnosti i manji komadi namještaja.

Muzej raspolaže i sa nekoliko zadužbina, legata koje su muzeju zavještale porodice Rodoljuba Čolakovića i njegove supruge Milice, legat Ljubice Jovičić Stančić, legat Radeta Bjekića i nekoliko drugih. Najviše pažnje među stručnom i uopšte javnosti prošle godine, kaže Koprivica, izazvalo je novo arheološko nalazište na imanju Poljoprivrednog dobra „Semberija”, lokalitetu „Muharine”, koje je istraživano u saradnji s austrijskim državnim institutom OREA iz Beča.

– Tu smo pronašli dvije grobnice, jednu staru oko 4.000 do 4.500 godina, a drugu sa ženskim skeletom iz srednjovjekovnog doba. Analiza se radi u Austriji i ti rezultati će tačno odrediti starost i druge karakteristike ovih skeletnih ostataka. Imamo stalnu arheološku postavku koja sadrži više od 500 eksponata, među kojima su i eksponati posebne istorijske vrijednosti. U muzejskom depou nalazi se više hiljada numizmatičkih jedinica, grnčarije, oruđa, oružja, stećaka iz 14. i 15. vijeka sa natpisima – kaže Koprivica.

Ambiciozni planovi

Muzej Semberije ima ambiciozne planove i za 2020. Objaviće drugo izdanje “Dnevnika” Rodoljuba Čolakovića, nastaviti da organizuju manifestacije poput Noći muzeja, tradicionalne izložbe poput Majske smotre likovnog stvaralaštva učenika osnovnih škola regije Semberije, Majevice i Posavine, Vaskršnje izložbe Likovnog kluba Sv. Luka iz Bijeljine kao i samostalne izložbe pobjednika Bijenala.

Izvor: Srpskainfo.com

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!