Nastavak izgranje Drinskog nasipa, sistema za navodnjavanje u Crnjelovu i zamjena zemljišta između Grada Bijeljina i Vlade Republike Srpske, neke su od tema radnog sastanka gradonačelnika Bijeljine Miće Mićića i ministra za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Republike Srpske Borisa Pašalića.
Kada je u pitanju izgradnja Drinskog nasipa Pašalić je najavio da će biti preduzete mjere, kako bi se otkonili razlozi koji koče dalju realizaciju ovog projekta od vitalnog značaja za Semberiju. – Iz sredstava namijenjenih za gradnju nasipa, dio smo izdvojili za regulaciju korita rijeke Janje.
Završava se projektovanje osam obaloutvrda čija izgradnja će se finasirati iz istih sredstava. Problem i dalje predstavlja stav lokalnog stanovništva prema trasi budućeg nasipa. Moramo naći način da sa jedne strane imamo funkcionalan sistem odbrane od poplava, a sa druge strane problem moramo da riješimo dogovorom. Može se desiti da Republika Srbija u međuvremenu izgradi nasip na obali rijeke Drine i da ovaj dio bude perspektivno nezaštićen – upozorio je Pašalić.
On je podsjetio da su sredstva postojećeg kredita Svjetske banke na raspolaganju do kraja ove godine. – Mi već vodimo pregovore o produženju da bismo imali prostora za moguće korekcije, jer je ovo toliko važan projekat da sredstva ne smiju biti problem. Jedini problem, u stvari je, saglasnost stanovništva, iako je izgradnja nasipa prvenstveno u njihovom interesu – zaključio je ministar. Pored ove teme na sastanku je bilo riječi i o potrebi širenja Grada, odnosno, prenosu zemljišta Vlade Republike Srpske na Grad Bijeljina, koje bi služilo za izgradnju sportsko-rekreativnog centra i gradske dvorane.
– Razgovarali smo i o budućim aktivnostima, ali i o projektima koji su u toku, kao što je projekat navodnjavanja Semberije. Već naredne godine planiramo da sistem navodnjavanja proširimo na Batković, odnosno na novih 500 hektara. Ukoliko sve bude u redu, krajem naredne godine u Semberiji će raditi potpuno funkcionalan sistem navodnjavanja na 1000 hektara zemljišta, koji će se napajati iz kanala Dašnica.
Sistem će obezbjeđivati dovoljan pritisak od osam bara koji će biti dovoljan kako za tifone, tako i za navodnjavanje kap po kap – istakao je Pašalić.Gradonačelnik Mićić je istakao značaj posjete ministra Pašalića jer je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za Semberiju najznačanije ministarstvo u Vladi RS. – Mi smo prije svega poljoprivredni kraj i najbitnije teme upravo su vezane za ministarstvo kojim rukovodi gospodin Pašalić. Kasni se sa izgradnjom Drinskog nasipa, odnosno trasom od ušća rijeke Janje u rijeku Drinu, odnosno, od ušća Drine u Savu, jer nije izvršena eksproprijacija zemljišta nije izvršena zbog nemogućnosti postizanja dogovora sa stanovnicima Janje, Popova i Amajlija, koji imaju zemlju na predviđenoj trasi. Pokušaćemo ići na korekciju trase i na taj način postići sporazum sa mještanima.
Najviše je bilo riječi oko zamjene zemljišta. Tražili smo od resornog ministarstva da zamijenimo zemlju kod Tržnog centra “Robot” na obilaznici, da bismo napravili sportski centar i sportsku dvoranu. Naš prvobitni plan podrazumijevao je zamjenu 45 hektara zemljišta, a na prijedlog PD “Semberija”, koja ima koncesiju na to zemljište, zahtjev smo smanjili na 21 hektar. Nadamo se da će Ministarstvo pristati na naš zahtjev, imajući u vidu interes lokalne zajednice. Na tom prostoru mi smo prvobitno planirali i novi Vatrogasni dom, ali smo u međuvremenu kupili drugo zemljište za ovu namjenu i platili ga 16 konvertibilnih maraka po kvadratnom metru – naglasio je Mićić. Gradonačelnik Mićić i ministar Pašalić su se složili da projekat navodnjavanja u Crnjelovu ide predvđenom dinamikom i bez problema i da se po tom modelu može nastaviti dalja gradnja.