
Dječiji vrtić “Čika Jova Zmaj” u Bijeljini od danas je u štrajku koji podrazumijeva boravak djece od 6.00 do 11.30 časova i ovakav rad će biti do daljnjeg – do ispunjenja zahtjeva i isplata svih zaostalih ličnih primanja.
“Do danas, još uvijek, nismo dobili regres za mjesec mart, regres za mjesec april, platu za mjesec april i putne troškove za mjesec april. Dakle, danas je 6. jun, to je već veliko kršenje Zakona o radu u smislu isplata plata, tako da sve dok se ti zahtjevi ne ispune, Vrtić neće istupiti iz štrajka. Sa druge strane, do sada, nema odgovora. Ja sam upućivala dva zahtjeva u prethodnih deset dana za sastanak i za hitne pregovore zbog ove trenutne situacije, međutim, nisam još uvijek dobila odgovor na te zahtjeve. Dalji koraci će se razmatrati svaki dan, u skladu sa dešavanjima, dakle, ukoliko se dese neke uplate, Sndikalni odbor, odnosno u ovom trenutku je to Štrajkački odbor, će zasjedati i donosi odluke nove, u tom trenutku. Opet kažem, ukoliko se ti zahtjevi ne ispune u narednih par dana, Vrtić će i dalje biti u štrajku”, istakla je predsjednik Sindikalnog odbora Vrtića Adriana Mirić.
Kako kaže, u ovom momentu nemaju odgovor drugostepenog organa vezano za minimum procesa rada, odlučili su da ga ipak pruže.
“Ono što danas imamo informaciju, iz ostalih objekata, jeste da su svi roditelji došli po svoju djecu u 11.30 časova, i, stvarno, ovim putem želimo iskreno da im se zahvalimo na saradnji na podršci koju nam konstantno pružaju, što riječima, što svojim postupcima. Imaju razumijevanja za našu situaciju. Vjerujem da i oni nisu u lakoj poziciji, dosta njih mora da izađe sa posla, dosta njih će izgubiti satnicu za ova dva-tri sata što su morali da preuzmu svoje dijete, ali evo, oni su odlučili, otprilike kao i mi, da sve to žrtvuju i da i nama pruže podašku i da pokušaju zajedno sa nama da se izbore za naša prava, za naše zarađene plate koje mi smatramo da ne smije niko da nam uskrati, ali u ovom gradu jedna osoba je odlučila to da uradi, tako da, nažalost, doveli su nas u ovu poziciju da mi moramo da se borimo sa ovim vidovima sindikalne borbe”, ispričala je Mirićka koja je navela da nisu dobili decembarsku platu, za koju je Gradonačelnik bio izričit da je neće dobiti, te su iz tog razloga tužili Gradsku upravu.