Semberski povrtari i voćari, koji su ugovorili proizvodnju za bijeljinsku „Savu“, dobili su vrijednu pomoć. Posredstvom Jedinice za koordinaciju poljoprivrednih projekata pri resornom ministarstvu, a u okviru IFAD projekta, njih 77 dobiće repromaterijal.
Polovina ovih sredstava je donacija, a polovinu će vratiti kroz proizvedeno povrće i voće do kraja ove godine. Donacija je vrijedna 170.000 KM, od čega je 40 odsto sredstava obezbijedio Fond EU, 10 odsto Gradska uprava Bijeljina, a ostalo ide na teret samih poljoprivrednika koji preuzeti repromaterijal plaćaju u proizvedenoj sirovini. Branko Jeftić iz Jedinice za koordinaciju poljoprivrednih projekata podsjeća da se ovaj projekat sprovodi u 10 lokalnih zajednica u RS.
– Poljoprivrednicima su obezbijeđeni repromaterijal, hemija odnosno zaštitna sredstva, đubriva, ambalaža, dok će oni koji su aplicirali za papriku i paradajz dobiti i sisteme za navodnjavanje. Prednost im je što ne moraju za sve ovo da izdvajaju novac nego će platiti sirovinom odnosno proizvedenim povrćem i voćem – naglasio je Jeftić. Pomoć je obradovala poljoprivrednike.Bojan Lazić iz Velinog Sela radi papriku rogu i papriku baburu na hektar površine.
– U proljeće imamo mnogo troškova. Ulaganja su velika, a nikada se ne zna kakva će nam godina biti. Kroz ovu pomoć naša proizvodnja se praktično kreditira. Mnogo je lakše sačekati da rodi povrće, pa predati otkupljivaču nego izdvojiti novac – kaže ovaj domaćin. Zadovoljan je i Žikica Živanović iz Donjeg Crnjelova. Proizvodi papriku i paradajz na tri hektara. – Vidite kakvo nam je proljeće nepovoljno. Kiša pada svaki dan. I ono što smo iznijeli na njive mora se prskati više puta i štititi od bolesti i insekata, a to automatski poskupljuje našu proizvodnju – kaže povrtar.
Zadovoljan je saradnjom s bijeljinskom „Savom”. – Nama je mnogo važan siguran plasman. Godina može da bude rodna ili da izda, ali ako povrće trune i propada, a nema ko da ga otkupi, onda samo nižemo gubitke. A pijaca nam je dosta nepovoljnija jer nas tamo nakupci ucjenjuju. Ovako je dobro i nama, a i prerađivaču. Naše povrće je kvalitetno, oni imaju dobru sirovinu i svi su zadovoljni – kaže ovaj domaćin. Direktor PI „Sava-Semberija” Stevan Filipović podsjeća da je ova fabrika sa poljoprivrednim proizvođačima iz 10 opština regije osnovala klaster u cilju poboljšanja proizvodnje i boljeg poslovnog povezivanja s fabrikom.
– Nastojimo obezbijediti sirovinu od domaćih proizvođača, jer se zbog blizine parcela povrće u fabriku dovozi svježe, odnosno ne kalira tokom transporta. Ove godine povećali smo otkupnu cijenu voća i povrća za pet do 20 odsto, a ugovor sklopili sa 150 kooperanata. Preuzetu sirovinu platićemo im do 31. decembra ove godine – rekao je Filipović. Plan povećanje proizvodnje U fabrici „Sava Semberija” namjeravaju da ove godine prerade oko 8.000 tona voća i povrća. Planiraju značajno povećati obim proizvodnje, jer 80 odsto svojih proizvoda plasiraju na inostrano tržište.
Izvor: Srpskainfo.com