Uspješno završen projekat „Vrtić je i moje pravo“ (foto-video)

U Galeriji Centra za kulturu Semberija danas je održana završna konferencija projekta „Vrtić je i moje pravo“, u okviru kojeg je u prethodna tri mjeseca za sedamdesetoro djece iz porodica lošijeg materijalnog statusa obezbijeđen besplatan boravak u Vrtiću „Čika Jova Zmaj“.

Pogledajte VIDEO!

Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović pojasnio je da je riječ o dvadesetoro romske djece, zatim tridesetoro mališana iz socijalno ugroženih porodica i dvadesetoro djece sa liste čekanja za upis u Vrtić.

  • Ovo je kruna jednog značajnog projekta i Gradska uprava se zahvaljuje svim učesnicima. Na ovaj način se zalažemo za prava djece, povećavamo broj mališana obuhvaćenih predškolskim obrazovanjem, čuvamo porodicu, ali i mislimo o budućnosti naše Bijeljine i Republike Srpske. Potrudićemo se da obezbijedimo izdvajanja iz budžeta na godišnjem nivou koja će omogućiti da ovaj projekat bude nastavljen – naveo je Petrović.

Šef gradskog Odsjeka za lokalni ekonomski razvoj i evropske integracije Ankica Todorović istakla je da su Udruženje „Porodični krug“ i Udruženje građana za promociju obrazovanja Roma „Otaharin“ imali ključnu ulogu kada je riječ o stručnom dijelu projekta.

  • Grad Bijeljina želi da do 2030. godine ostvari obuhvat djece predškolskim obrazovanjem minimalno 50 odsto – naglasila je Todorovićeva.

Direktor Vrtića „Čika Jova Zmaj“ Slaviša Vujanović kaže da su kroz realizaciju ovog projekta obezbijeđena i sredstva za opremanje kuhinje u novom vrtiću u Mjesnoj zajednici Ledinci.

  • Dobili smo i kvalitetan didaktički materijal koji će nam biti od velike pomoći u daljem radu. I dalje ćemo se truditi da za djecu čiji roditelji ne mogu da im priušte odlazak u vrtić, obezbijedimo besplatan boravak – dodao je Vujanović.

Prema riječima pedagoga Danice Mojić iz Udruženja „Porodični krug“, program rada sa djecom bio je zasnovan na četiri činioca razvoja – fizički i motorni, socio-emocionalni, intelektualni, te razvoj govora, komunikacije i stvaralaštva.

Programski direktor Udruženja „Otaharin“ Bojana Jovanović navela je da je ova vrsta uključivanja u društvenu zajednicu posebno važna za romsku djecu.

  • Dobijaju posebne vještine, uče jezik većine, socijalizuju se sa svojim vršnjacima i mnogo lakše se kasnije uključuju u osnovno obrazovanje. Mi smo kroz ovaj projekat identifikovali 32 romske djece uzrasta od tri do šest godina, ali nisu svi uspjeli da učestvuju u projektu – istakla je Jovanovićeva.

Projekat „Vrtić je i moje pravo“ podržan je sredstvima Finansijskog mehanizma za podršku projektima integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj, koji je uspostavljen kroz zajedničku saradnju Ministarstva finansija Republike Srpske, Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, Investiciono-razvojne banke Republike Srpske, Vlade Švajcarske i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH.

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!