U OŠ „Jovan Dučić“ u Bijeljini obilježen Međunarodni dan maternjeg jezika

Učenici OŠ „Jovan Dučić“ u Bijeljini zajedno sa svojim nastavnicima, nizom aktivnosti obilježili su Međunarodni dan maternjeg jezika.
Pomoćni direktor škole Panto Pantić rekao je da škola „Jovan Dučić“ proslavlja 72 godine svog postajanja, a da nosi ime slavnog diplomate i pisca što im, prema njegovim riječima, daje obavezu više da skrenu pažnju na srpski jezik i književnost.


„Danas oblježavamo Međunarodni dan maternijeg srpskog jezika. Znamo da je srpski jezik zapravo jedan bitan faktor identiteta svakog naroda, a pogotovo srpskog naroda i očuvanje ćirilice nam je prijeko potrebno“, naveo je Pantić.


Pedagog škole, Radmila Tubić istakla je da je danas veliki dan za sve osnovce i da obilježavanje današnjeg dana i zaštita maternjeg jezika predstavlja temelj za obrazovnu jezičku kulturu.


„Kao pedagog u školi moram da istaknem pedagoški kontekst i važnost obilježavanja ovog datuma i posjećanje na važnost srpskog odnosno maternjeg jezika. Djeca ne bi mogla da razumiju nijedan drugi predmet, niti jedan drugi sadržaj, niti nastavnu jedinicu, ukoliko nisu savladali materni jezik. Možemo da kažemo da učenje materneg jezika i pravilno izgovaranje, pravilno izražavanje sadržaja je jako bitno za njihov način života.

Takođe, mogu reći da je jako važan i za intelektualni aspekt djeteta, jer razvija kritičko razmišljanje kod djece – stvaralaštvo, što je jako bitno, odnosi sa na kreativnost… Učenje maternjeg jezika predstavlja donekle i način življenja, jer, pored toga, djeca razvijaju emocionalne odnose prema svojoj otadžbinu, prema svojim korijenima, svom porijeklu… Djeca to sve razvijaju kroz srpski jezik i učenje maternjeg jezika“, kaže Tubić.


Zorica Burić, nastavnik srpskog jezika u ovoj školi rekla je da današnji dan obilježaaju kako bi podsjetili na važnost i samo postojanja i očuvanja maternjeg jezika.


„Nećemo danas govoriti o istorijskom razvoju, to učimo kroz neke redovne nastavne programe, ali želimo da govorimo o toj nekoj svakodnevnoj potrebi očuvanja. Srpski jezik i ćirilica, kao pismo srpskog jezika, sve manje su prisutni u društvu među nama. Ćirilica je divno jedinstveno pismo koje nema ama baš niko u svijetu. Dakle, trebamo ga sačuvati i ne samo zbog toga što je to jedinstveno pismo po načinu na koji postoji, nego je pismo koje je zapravo identitet srpskog naroda. Svi narodi, ne samo srpski narod, čuvaju svoj jezik i čuvaju svoje pismo, jer zapravo, dokle postoji jezik i dokle postoji pismo, dotle postoji i narod“, rekla je nastavnica napominjući da na svijetu ima oko 7.000 jezika, ali svake godine odumiru, kao i da se ćirilica svakodnevno i među učenicima, sve manje koristi, a srpski jezik „bogati“ stranim izrazima.

Nekoliko učenika devetog razreda, spremili su prikladan program, skeč, kao i recitacije i na taj način obilježili Međunarodni dan maternjeg jezika.

(mojabijeljina.com)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!