Gradonačelnik Ljubiša Petrović prisustvovao je danas obilježavanju Međunarodnog dana Roma na platou ispred Narodne biblioteke „Filip Višnjić“.
Ovaj praznik se obilježava u čast Svjetskog kongresa Roma, koji je prvi put održan od 8. do 12. aprila 1971. godine u Londonu.
Dragan Joković iz Udruženja „Otaharin“ je rekao da je današnje okupljanje protestna šetnja uz transparente i poruke iz zajednice koja se susreće sa brojnim problemima, koji se, nažalost, konstantno uvećavaju.
- Došli su da javno izraze svoje probleme i nezadovoljstvo. To navodi na jasan zaključak da je potrebno veće angažovanje svih nivoa vlasti u rješavanju problema Roma – rekao je Joković.
Izdvojivši kao najveće probleme romske zajednice siromaštvo, skoro potpunu nezaposlenost, nepohađanje nastave od strane djece školskog uzrasta, prosjačenje i dječije ugovorene brakove, Joković je naglasio da je glavna poruka današnjeg okupljanja da se mora raditi mnogo više na inkluziji Roma u proces obrazovanja, zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja i zdravstvene zaštite uz očuvanje njihovog identiteta i kulturne baštine.
Zamjenik ombudsmana za djecu Republike Srpske, Jovanka Vuković, je skrenula pažnju na problem „djece ulice“ , tj. djece koja su radno eksploatisana.
- Instituciji ombudsmana se upućuje određeni procenat prijava upravo zbog prosjačenja, te nastojimo da, u skladu sa ovlaštenjima, preduzmemo sve mjere koje su u interesu djece. Nastojimo, zajedno sa lokalnom zajednicom, da pronađemo sistemsko rješenje – da se obezbijedi prihvatilište za djecu sa ulice i djecu u riziku, odnosno bez roditeljskog staranja. Formiran je tim za izardu elaborata za otvaranje prihvatilišta u Bijeljini. To je jedan od mehanizama kojim se može uticati na smanjenje radne eksploatacije djece – rekla je Jovanka Vuković.
Uz čestitku svim Romima povodom današnjeg praznika, gradonačelnik Ljubiša Petrović je istakao da je u Bijeljini romska zajednica najveća, kada se u obzir uzme teritorija cijele Republike Srpske, te da lokalna samouprava djeluje u različitim pravcima kako bi se položaj Roma poboljšao.
- Imamo Akcioni plan za inkluziju Roma u obrazovni sistem, jer je obrazovanje preduslov za pozitivni pomak i na drugim poljima. Drugi problem je stambeno zbrinjavanje, te će tokom aprila biti otvorena druga zgrada sa šest stambenih jedinica, za 6 romskih porodica – rekao je Petrović.
Navodeći da je zapošljavanje Roma izuzetno osjetljivo pitanje u društvu, on je ukazao na pozitivan primjer socijalnog preduzetništva – zajedno sa Agroplanom i Udruženjem građana „Otaharin“ realizovan je projekat proizvodnje povrća u zaštićenom prostoru.
Istakavši da sve institucije, kako na lokalnom tako i na republičkom nivou, moraju raditi i više i bolje kako bi romska populacija bila ravnopravan član društva, napomenuo je da najbolji sportista Bijeljine za proteklu godinu, Jasmin Ramić, potiče iz romske zajednice i predstavlja svijetli primjer kako trud i upornost donose vrhunske rezultate uprkos predrasudama koje, nažalost, često prate Rome.