Glavna tema među trudnicama – preskupi prenatalni testovi i da li država plaća te troškove.
Jedna naša čitateljka javila nam se upravo sa pitanjem – da li i kako prenatalni testovi mogu biti besplatni.
Pa smo odlučili da provjerimo.
Da, Fond zdravstvenog osiguranja refundira prenatalni test, saopšteno je i iz Fonda i iz ginekoloških ordicacija. Ali, budući roditelji prvo moraju iz svog džepa da ih plate.
„Potreban je prijedlog odabranog ginekologa da se uradi prenatalni test. Zatim, originalni račun plaćenog testa. Ti testovi su 700-800 evra. Kad se prikupe potrebni dokumenti, predaju se u Fond gdje je registrovana trudnica. Ukoliko je sve uredno, država vrši povrat, odnosno refundira troškove testiranja“, rečeno nam je u ginekološkoj ordinaciji.
Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS definisan je i rok predaje zahtjeva za refundaciju, a to je godinu dana od izvršene zdravstvene usluge“, zaključuju u Fondu.
Trudnice su podijeljenog mišljenja.
„Naravno da brinemo da li je sve uredu sa našom bebom, ginekolog traži da se urade ti testovi, od parametara koje zahtijeva zavisi i cijena testa. Nas niko u tom trenutku ne pita da li imamo hiljadu ipo maraka kod sebe, a moramo da platimo“, rekla je jedna trudnca.
Druga koja je, kako ističe, nedavno uradila test kaže da je predala sve u Fond i da čeka da joj država vrati novac.
Šta su, u stvari, prenatalni testovi i zbog čega su trudnicama toliko bitni? Koliko oni koštaju u zdravstvenim ustanovama u kojima su sada dostupni?
Savremeni prenatalni testovi, za razliku od “starinske” amnicinteze ili kordocinteze, potpuno su neinvazivna i po trudnicu i plod bezopasna metoda kontrole.
Jednostavno, izvadi se krv iz vene buduće majke i pošalje se u inostranstvo na analizu. Genetičari iz krvi “iščitaju” da li je trudnoća bezbjedna i da li postoji opasnost od malformacija ili genetskih bolesti kod bebe.
(mojabijeljina.com)