
Udruženje poljoprivrednika “Sela Semberije i Majevice” danas je održalo konferenciju za medije na kojoj su govorili o teškom položaju poljoprivrednika i fiskalizaciji.
Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja naveo je da se poljoprivrednici susreću sa raznim problemima, od loših vremenskih uslova, pa do najavljene fiskalizacije.
Kako kaže Bakajlić, poljoprivrednicima nije detaljno objašnjen proces fiskalizacije, kao ni sam modul i model fiskalizacije.
“Bez obzira što smo poslali upit i Ministarstvu finansija i Ministarstvu poljoprivrede, oni su se oglušili na to, pogotovo ovdje u Semberiji, gdje, jednostavno, neće da sarađuju. Mi smo danas imali sastanak Uprave udruženja poljoprivrednika sve tri opštine i imamo donesen jasan i glasan stav – na ovakav način ne možemo ući u fiskalizaciju kao što nam se predstavlja od Poreske uprave. Znate da mi sami plaćamo zdravstveno osiguranje, sami plaćamo penziono, protivgradnu zaštitu. Plaćamo porez na dobit i na kraju, evo, dođe i fiskalizacija. Kako poljoprivredni proizvođač da se uklopi u to”, rekao je Bakajlić.
Govoreći o konkretnim primjerima, Bakajlić je naveo primjer u sektoru mljekarstva.
“Od poljoprivrednog proizvođača otkupljivač uzima mlijeko, nosi ga na analizu i trebao bi sad proizvođač da mu izda fiskalni račun. Analiza traje sedam dana. Kako će on njemu faktursati, kad će analiza doći poslije odvlačenja mlijeka. On je već mlijeko odvukao i stavio ga u preradu. Dalje, po pitanju pšenice, jednom godišnje poljoprivredni proizvodjač mora da upali fiskalnu kasu kada prodaje pšenicu, a održavanje mora plaćati svaki mjesec. Takođe, imamo mnogo starijih ljudi koji nisu edukovani da to rade”, rekao je Bakajlić.
Kako kaže Bakajlić, neophodno je da se pronađe najbolji model za poljoprivredne proizvođače.
“Mi ne bježimo od plaćanja poreza, ali bježimo od toga da nam se komplikuje život bez ikakve potrebe”, ističe Bakajlić.
On navodi da sva poljoprivredna gazdinstva, koja žele prodati svoj proizvod pravnom licu, moraju imati fiskalnu kasu i izdati fiskalni račun. Ipak, nisu sva poljoprivredna grazdinstva u obavezi fiskalizacije.
“To su pijačari i tezgaroši, na primjer, koji na tezgama prodaju. Oni su baš nelegalni po tom pitanju. Mi kao proizvođači tražimo da ako uđu u sistem, da uđu svi u sistem”, kaže Bakajlić.
Radenko Arsenović, mljekar iz Male Obarske naveo je da država planira sistem za uništenje domaće proizvodnje, te da konstantno stvara namete.
“U ovoj državi za sve ima para, samo nema za nas, proizvođače. I ovo što je malo ostalo od domaćinstava i to će biti pogašeno, a što se tiče domaće proizvodnje, mi kao domaći proizvođači u vrlo malom procentu učestvujemo. Izgleda da je ovoj državi cilj da i to malo što mi proizvodimo za naše stanovništvo, da se i to uništi i da se kompletno pređe na uvoz”, kaže Arsenović.
Goran Spasojević iz sela Brodac, bavi se ratarstvom, odnosno, proizvodnjom pšenice, kukuruza, i soje. Kako kaže, u fiskalizaciju ulaze svi poljoprivredni proizvođači koji se bave proizvodnjom pšenice.
“Faktički, tu spadaju svi oni poljoprivrednici koji se bave pšenicom, jer oni ne mogu prodati pravnom licu, a to su otkupljivači i mlinari, bez fiskalnog računa. Znači, sve i jedan i mali i veći proizvođač ne može prodati mlinu, bilo kom, pšenicu bez fiskalnog računa. Sad ja treba da izdam, prvo, fiskalni račun, pa tek onda da idem na vagu i da li će on taj isti čovjek meni primiti tu pšenicu”, kaže Spasojević.
Radislav Ilić iz Glogovca, poljoprivredni proizvođač čije je komercijalno gazdinstvo u sistemu PDV-a, ističe da, ukoliko se poljoprivrednicima uvede fiskalna kasa – da će završiti na ulici.
“Knjigovođa me poslala u Poresku upravu da vidim šta se dešava. Niko mi nije znao dati odgovor. Kažu pratite sajt, reci knjigovođi da prati sajt. I čekaj. Šta? Kada ovo se zakuva još malo, doći će da moram kupiti”, kaže Ilić.
Poljoprivrednici su odučili da će zatražiti Tematsku sjednicu Skupštine Grada Bijeljina kako bi im bila upućena adekvatna pomoć.