SUNCE I KOŽA –  RIZICI I ZAŠTITA Važna pitanja i odgovori 

Ljetni mjeseci donose duge sunčane dane, ali i povećan rizik za našu kožu. Pretjerano izlaganje UV zracima može uzrokovati opekotine, ubrzano starenje kože, pa čak i ozbiljna oboljenja poput melanoma. Svake godine, u sklopu evropske javno-preventivne kampanje “Euromelanoma“, JZU Bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina organizuje preventivne preglede mladeža, kao dio borbe protiv melanoma i drugih kožnih tumora. O tome kako pravilno zaštititi kožu od sunca i na šta posebno obratiti pažnju govori  specijalista dermatovenerologije dr Mirica Stojsavljević, šef Odsjeka za dermatovenerologiju u JZU Bolnica “Sveti Vračevi” Bijeljina.

Zašto  je važno da se  koža  štiti  od  sunca  i koliko   su  UV   zraci   zaista   opasni?

Koža je  naš najveći  organ, najizloženija je suncu  i kao  takva  i najosjetljivija  na sunce. UV zraci oštećuju DNK (genetski materijal normalne ćelije), utiču na imuni sistem i stvaranje slobodnih radikala. Ta oštećenja naš organizam uglavnom popravlja svojim mehanizmima. Međutim, ukoliko su ta oštećenja česta  i mnogo ih ima, može se desiti da organizam ne uspije da popravi sva oštećenja, te se javljaju mutacije u ćelijama, što ima za posljedicu stvaranje atipičnih odnosno tumorskih ćelija. One se vrlo brzo razmnožavaju, mnogo brže nego normalne ćelije, te nastaje tumor.

Koje  su najčešće  kožne promjene koje  nastaju   usljed   prekomjernog   izlaganja   suncu?

Neposredno  nakon  prekomjernog izlaganja  suncu  nastaju  promjene  na koži  u  vidu  crvenila, topline  i svraba, a u  zavisnosti  od  toga  koliko ste  dugo  bili   izloženi suncu, nezaštićeni,   javlja  se bol, otok i  vodeni   mjehurići na koži. Kod  nekih  ljudi  mogu se razviti i različite alergijske reakcije na koži. Isto tako,  tokom  godina  razvijaju se  dugotrajne posljedice  pretjeranog  izlaganja suncu  kao npr.: sunčane  pjege, staračke pjege,  prerano  starenje,  imunosupresija,  zatim aktiničke  keratoze koje predstavljaju potencijalne prekanceroze i kao najozbiljnije posljedice  to su različiti oblici maligniteta kože kao što su bazocelularni karcinom, spinocelularni karcinom i melanom. 

Koje  su najugroženije  grupe kada   je  u  pitanju   oštećenje  kože  od  sunca?

Svako može dobiti  opekotine od sunca.  Ali ipak ćemo izdvojiti najugroženije grupe:

• Mala djeca i starije  osobe

• Osobe svijetle puti

• Osobe  sa  svijetlom  kosom, pogotovo sa  prirodno crvenom kosom 

• Osobe koje koriste lijekove koji povećavaju osjetljivost kože na sunce, kao što su: nesteroidni protivupalni lijekovi poput ibuprofena ili naproksena, antibiotici poput hinolona, tetraciklina i sulfonamida, antimalarici poput hlorohina zatim  amiodaron, griseofulvin, psoraleni (za psorijazu, vitilogo, ekceme…), tiazidi (hipertenzija) ili fenotiazini (antipsihotici).

Kako   pravilno   odabrati kremu za  sunčanje na  šta  obratiti  pažnju   na  deklaraciji?

• SPF  50 

• Krema  mora  da  pruža  zaštitu i od UVA i od UVB zraka, a po  mogućnosti  i  da ima i IR-A filter zaštite od sunca

• Kreme  za  sunčanje  dolaze u obliku losiona, krema, gelova, sprejeva, masti  i  rijetko u obliku  voskova u stiku. Različite formule odgovaraju različitim tipovima kože ili dijelovima tijela. Na primjer, krema može da bude bolja za suvu kožu, dok gel može da odgovara masnoj koži. Vosak u stiku može da bude lakši za nanošenje oko očiju, a sprejevi  su često lakši za nanošenje kod djece.

• Prilagodite kremu  svom  tipu   kože. 

Na primjer: Ako imate suvu kožu, potražite kremu koja sadrži dodatne hidratantne sastojke. Ako imate masnu ili kožu sklonu aknama, preporučuju se kreme koje su nekomedogene (ne zapušavaju pore) i bez ulja su. Za osjetljivu kožu, kreme bez mirisa i  hipoalergogene. Postoje i kreme namjenjene zrelijoj koži, sa sastojcima koji pružaju dodatnu njegu.

• Koristiti  kreme  koje  odgovaraju starosnoj dobi

 Na deklaraciji obratiti pažnju na  sljedeće – da su  dermatološki   testirane, hipoalergogene,   bez parabena i  umjetnih  mirisa, i po  mogućnosti   ekološki  prihvatljive.

Koji   SPF    preporučujete odraslima,  a  koji djeci?

Za sve  skupine  SPF  50+

Koliko često  bi trebalo nanositi   kremu  za  sunčanje   dok  smo  na  suncu?

Nanijeti  kremu najmanje  15  minuta  prije  izlaganja  suncu,  nanositi je  svaka  2  sata,  a   nakon kupanja u  moru, bazenu  i sl.  ponovo  namazati kremu  bez obzira  što na njoj piše da  je  vodootporna.

Osim  kreme  koje  još  mjere   zaštite   od   sunca  biste   preporučili?

•  Ne izlažite  se  suncu  u periodu od 11 – 16 h.

• Prvih  dana  sunčanja postepeno se izlažite  suncu

• Nosite  šešir  širokog oboda i sunčane  naočare sa UV  zaštitom.

Kakav   je Vaš  stav  o  upotrebi  solarijuma?

U svim  studijama  nedvosmisleno je utvrđeno  da je jedan od najvažnijih  riziko-faktora povremeno, a  intenzivno izlaganje UV  zracima koji potiču i iz prirodnih i iz vještačkih  izvora  tj.  solarijuma.  Naime,   evidentan je porast oboljelih  od različitih maligniteta kože, pogotovo kod mladih ljudi.  Utvrđeno je da solarijum za 75% povećava rizik od pojave maligniteta kože  kod  mladih osoba, pogotovo je   štetan u  maloljetnom periodu. Čak i jedna  ekspozicija je dovoljna  da izuzetno poveća rizik od  raka  kože.  Solarijumi  emituju  20 x veću  UV  radijaciju nego  što je to u podne, u Australiji, u ljetnom periodu. Preplanulost dobijena u solarijumu daje SPF 2  ili 3  te se ne smije  koristiti   u svrhu pripreme za sunčanje. U nekim  evropskim zemljama postoje tzv. “self-solarijumi” u koji  mogu ući i djeca  bez ikakve kontrole. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je  solarijum  obilježila  kao  kancerogen za ljude (klasa I)  i uvrstila ga u kategoriju  najvećeg rizika za rak  kože.

Kako   prepoznati  prve  znake  oštećenja  kože  i kada  se  javiti  ljekaru?

Crvenilo, bol  i otok na  koži  neposredno nakon intenzivnog izlaganja suncu.

Ponavljana pojava  osipa  na koži nakon izlaganja suncu.

Pojava čudnih „mladeža“ na koži, brz rast i promjene u izgledu postojećih  mladeža, pojava  „ranice“ na  koži  koja  ne zarasta  više  mjeseci.

Koje  su  dugoročne   posljedice   hroničnog  izlaganja  suncu  bez  zaštite?

Prošireni kapilari, sunčane  pjege,  prerano  starenje,  zatim  aktiničke  keratoze   iz kojih  može da se razvije  spinocelularni karcinom  i  kao  najozbiljnije posljedice  to  su  različiti  oblici  maligniteta  kože  kao  što su  bazocelularni karcinom, spinocelularni karcinom i melanom. 

Koje  su najčešće  zablude i pitanja  u vezi sunčanja ( neki  primjeri)?

• Sunce je opasno samo između 10 i 16h 

UV zraci  su  prisutni  tokom  cijelog  dana, ali im je intenzitet  nešto manji ujutru i kasno poslijepodne. Međutim, to ne  znači  da se  možete izlagati  suncu  prije 10 h ili poslije 16 h  bez  zaštite.

• Sunce   nije  opasno  kada je  oblačno

UV zračenje opasno je i po oblačnom vremenu,  jer se zraci probijaju i kroz  oblake,  naročito ako sjedite kraj mora ili jezera.  Zraci se odbijaju od površine vode te su  intenzivniji  nego inače, te  se i tada preporučuje nanijeti kremu svaka 2 sata.

• Zaštitu od  sunca potrebno   je   primjenjivati   samo  na ljetovanju

Čak i ako ćete ljeto provesti radeći u gradu ili sjedeći u hladu, ne zaboravite da se UV zrake probijaju kroz oblake i staklo i da se reflektuju  od površina.  Prema  tome, zaštita je uvijek potrebna   za  otkrivene   dijelove  tijela

• Sunce  liječi bubuljice

Prilikom sunčanja koža zadebljava  da bi  se odbranila od  UV  zračenja te  se  na taj način  bubuljice  potiskuju  dublje  u kožu. Mislite da je problem riješen, ali na kratko,  jer one će se vratiti, možda i u gorem obliku, vrlo brzo  nakon  prestanka  intenzivnog izlaganja  suncu.

• Ukoliko je  krema vodootporna, ne mora  se nanosti ponovo  nakon  kupanja                            

Ako je krema vodootporna, ne znači da će vas štititi cijeli dan, vodootporna je da bi vas štitila dok ste u vodi. Kada izađete ipak se dio  kreme  sprao u  vodi i  još pri tome vjerovatno ćete  dio obrisati peškirom. Savjet je – mažite se obavezno nakon  izlaska iz vode.

•      Bilo koja  odjeća blokira   sunčeve  zrake

Nije svejedno kakva je  odjeća  kada je  u pitanju  zaštita od  sunca. Odjeća tamnije boje apsorbuje  više UV zraka, tako da pruža veću zaštitu od sunca u odnosu na  odjeću svijetlije boje. Isto tako, tkanine sa čvrstim, gustim  tkanjem  daju   veću zaštitu od tankih, laganih tkanina sa labavim tkanjem.

Da   li  ljudi  tamnijeg  tena  mogu   biti  bezbrižniji  kada  su  u  pitanju UV   zraci?

Koža ljudi bijele rase ima sposobnost  stvaranja  manje  količine  melanina u  odnosu  na kožu ljudi  crne rase. Ipak, prirodno tamnija put ne znači i potpunu  zaštitu od sunca, te takvu kožu treba isto tako  štititi.

Da li kreme  sa  visokim  SPF „sprečavaju  tamnjenje kože“   ili  samo  štite?

UV zračenje uzrokuje  oštećenje epiderma odnosno površnog sloja kože.  Organizam se bori protiv tih oštećenja proizvodeći melanin – pigment koji koži daje boju. To je ono od čega dobijamo  preplanuli ten. Kreme za sunčanje djeluju tako da blokiraju UV zračenje te sprečavaju oštećenje kože pa samim tim  i tamnjenje kože.

Dr Mirica Stojsavljević, specijalista dermatovenerologije u bijeljinskoj bolnici “Sveti Vračevi”

(Izvor: Bolnica “Sveti Vračevi”)

Moja Bijeljina

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber, Tiktok

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:

× Popup Banner

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!