Da li musliman može da bude kum na krštenju djeteta, pitanje je koje mnoge muči, a na koje je odgovorio dr nauka za islam.
Život u multietničkim sredinama, kao što je Balkan, može biti porilično složen. Suživot sa pripadnicima drugih vjeroispovijesti nameće mnoga pitanja, a jedno od takvih jeste – da li musliman može da krsti dijete pravoslavca i bude mu kum?
Dr Elvedin Perezić, doktor nauka na Fakultetu za islamske studije, često dobija pitanja u vezi sa temama koje se tiču odnosa muslimana i pravoslavaca na našim prostorima. S obzirom na to da ljudi, koji su okrenuti zajedništvu i slozi, ne žele da postavljaju granice u prijateljstvu ili ljubavi sa pripadnicima druge vjeroispovijesti, kada dođe do određnih vjerskih ceremonija i rituala, ne znaju kako bi trebalo postupiti – u skladu sa svojom religijom.
Kako dr Perezić često putem društvenih mreža komunicira sa pratiocima koji žele da uče o religiji, a pitanje koje je nedavno dobio i koje je podrobno objasnio tiče se kumstva između pripadnika islamske i pravoslavne vjere, preciznije – krštenja djeteta.
“Da li je ispravno da ja, musliman, budem kum drugu pravoslavcu?”
“Ja sam musliman i imam dobrog druga pravoslavca. On hoće da krsti svoje dijete u crkvi i da ja budem taj koji će da krsti dijete i da budem kum. Da li je to ispravno?”, glasilo je pitanje upućeno dr Pereziću, koji se potrudio da objasni što detaljnije zašto odgovor, nažalost, mora da bude – ne.
“Hrišćanstvo je kompletno zasnovano na trojstvu, a trojstvo je totalno u koliziji sa monoteizmom islama. Alah je jedan”, započeo je izlaganje dr Elvedin Perezić.
U nastavku se skoncentrisao na suštinu pitanja, a to je krštenje.
“Učestvovanje u ritualima druge vjere je zabranjeno”
“Da čovjek ode i učestvuje u bilo kakvoj vjerskoj ceremoniji, a pogotovo krštenju djeteta – pogrešno je. I pitanje je da li na taj način čovjek ostaje više u vjeri?”, dodaje.
Na kraju je objasnio kako svi pripadnici islamske vjeroispovijesti treba da postupe u sličnim situacijama.
“Treba reći: ‘Ti nisi musliman, ja jesam, meni moja vjera zabranjuje bilo kakvo učešće u vašim vjerskim ritualima. Mi možemo zajedno da odemo na kafu ili u šetnju, ali učešće u vjerskim ritualima je zabranjeno’. Učestvovanje u ritalu je totalno zabranjeno”, zaključio je doktor nauka sa Fakulteta za islamske studije, a prenosi Blic žena.
(SrpskaInfo)