Humanitarna kampanja “S ljubavlju hrabrim srcima”, u kojoj se ove godine prikuplja novac za prvu banku humanog mlijeka u Srpskoj, potresla je mnoga srca, ali se mnogi i pitaju kakva je to “banka” i kako ona funkconiše.
Prva banka humanog mlijeka osnovana je 1909. godine u Beču. Danas postoji oko 500 banaka za humano mlijeko u 37 zemalja širom svijeta.
U Evropi postoji 210 aktivnih banaka humanog mlijeka, a najveći broj ovakvih banaka imaju Francuska, Italija i Švedska.
Banke humanog mlijeka su neprofitne organizacije koje prikupljaju donirano mlijeko od majki, koje mogu da doje, kako bi se njime hranile bebice, čije majke nemaju mlijeka.
U banci se mlijeko pasterizuje, skladišti, obavlja se bakteriološki pregled uzoraka i na kraju se mlijeko na bezbjedan način dostavlja bebama kojima je ono potrebno. Ove banke se bave i promocijom i podrškom dojenju nedonoščadi.
Ministarstvo zdravlja Republike Srbije otvorilo je 2009. godine Prvu srpsku banku humanog mlijeka.
Ovakva banka postoji i u Hrvatskoj i sa radom je počela krajem prošle godine, a njeno osnivanje je podržao UNICEF.
Mada se na prvi pogled može činiti da se radi o jednostvnom projektu, u pitanju je prilično ozbiljan poduhvat.
Za prvu banku humanog mlijeka u Republici Srpskoj, koja će biti otvorena u sklopu Klinike za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra RS u Banjaluci, potrebno je skupiti oko milion KM.
Kako je ranije rekla zamjenica načelnika ove klinike, dr Jelica Predojević-Samardžić, u Republici Srpskoj svake godine na svijet dođe oko 350 prijevremeno rođene i teško oboljele djece, čija intenzivna terapija i njega u prosjeku traje dva mjeseca.
Samardžićeva je istakla da se u Srpskoj godišnje rodi oko 30 djece sa porođajnom tjelesnom težinom manjom od 800 grama, i ta djeca u bolnicama borave oko tri mjeseca.
Kako je istakla, za svu ovu djecu majčino mlijeko je i hrana i lijek.
(SrpskaInfo)