Nakon što je SZO proglasila epidemiju ebole u Kongu globalnom zdravstvenom prijetnjom, iz Zavoda za javno zdravlje FBiH izdali su preporuke za građane sa ovih prostora koji putuju u zemlje pogođene epidemijom ove opasne zarazne bolesti.
Riječ je o Ugandi, Ruandi i Kongu u kojem je do sada od posljedica ebole preminulo 1.600 ljudi. Iz ZJZZ FBiH upozoravaju da je ebola je rijetka i smrtonosna bolest koju izaziva jednim od ebola virusa.
– Prenosi se direktno, kontaktom, kroz oštećenu kožu ili sluznice, sa bolesnom osobom, putem krvi ili tjelesnih tečnosti. Takođe se prenosi direktnim kontaktom sa predmetima kontaminiranim tjelesnim tečnostima, te preko zaraženih životinja.
Prosječna smrtnost od EVD slučajeva je oko 50 odsto.– Stope smrtnosti slučajeva varirale su od 25 do 90 odsto u prošlim epidemijama. Ne postoji vakcina, kao ni specifično liječenje ebole – ističu u ZZJZ FBiH.
Naglašavaju da građani treba da izbjegavaju putovanje u Ugandu, Kongo, Ruandu, te da, ako moraju da putuju, prije puta provjere svoje zdravstveno osiguranje.
– Treba da vode računa o higijeni, peru ruke sapunom i vodom ili upotrebljavaju sredstva na bazi alkohola, izbjegavaju kontakt sa krvlju i tjelesnim tečnostima. Treba izbjegavati kontakt sa životinjama, kontakt sa sirovim ili nedovoljno kuvanim mesom, bolnice gdje se liječe oboljeli od ebole. Odmah treba da potraže ljekarsku pomoć ako imaju povišenu temperaturu, veću od 38,6 stepeni ili dodatne simptome kao što su jaka glavobolja, bolovi u mišićima, povraćanje, dijareja, bol u želucu, ili neobjašnjiva krvarenja ili modrice – savjetuju u ZZJZ.
Dobra stvar je to što je za one koji nisu bili u bolnici i koji nisu učestvovali u zbrinjavanju oboljelih od ebole, rizik izloženosti virusu ebole izrazito mali.
– Međutim, ako osjetite pomenute simptome unutar tri sedmice od povratka iz zemalja u kojima je epidemija ebole, odmah potražite ljekarsku pomoć i napomenite gdje ste putovali – poručuju iz ZZJZ.