
Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Saša Bošković izjavio je da gradonačelnik Bijeljine LJubiša Petrović u javnosti iznosi niz neistina u vezi sa pojavom slinavke i šapa, kao i mjerama koje se provode s ciljem sprečavanja unosa i širenja ove bolesti na teritoriji Republike Srpske, Federacije BiH /FBiH/ i Brčko distrikta.
“Apsolutno je neprihvatljivo da Petrović svjesno unosi strah i širi dodatnu paniku među građanima iznoseći lažne informacije poput toga da je u slučaju slinavke i šapa riječ o zoonozi, odnosno bolesti koja se prenosi sa životinja na ljude. To je potpuno netačno i to bi Petrović, kao ljekar, morao da zna”, rekao je Bošković Srni.
On je istakao da institucije na svim nivoima vlasti u BiH, u skladu sa nadležnostima, aktivno i koordinisano preduzimaju hitne preventivne mjere s ciljem sprečavanja unosa slinavke i šapa u BiH.
Bošković je podsjetio da je, u skladu sa zahtjevom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, a po nalogu ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staše Košarca, aktiviran zajednički centar za kontrolu zaraznih bolesti, u čijem radu učestvuju nadležna tijela za poslove veterinarstva u BiH.
On je naglasio da su sve dosadašnje mjere i aktivnosti realizovane u skladu sa zahtjevom resornog ministarstva Republike Srpske, budući da je sektor poljoprivrede u primarnoj ustavnoj nadležnosti entiteta.
Bošković je demantovao navode gradonačelnika Bijeljine da postavljene dezinfekcione barijere za vozila na graničnim prelazima nisu u funkciji, poručivši da do kratkotrajnog prekida rada dolazi u momentima kada se dezinfekciona sredstva dosipaju u mašine i kada se brizgaljke čiste od kamenca.
On je napomenuo i da su mjere dezinfekcije na graničnim prelazima besplatne, za razliku od pojedinih zemalja u EU, koje to naplaćuju od tri do pet evra.
Ukazao je da Kancelarija za veterinarstvo BiH redovno i kontinuirano prati epidemiološku situaciju u zemlji, državama u okruženju, kao i onima u kojima je zabilježena bolest slinavke i šapa.
S tim u vezi, naglasio je da u posljednih 15 dana nije zabilježena pojava novih slučajeva bolesti u Mađarskoj i Slovačkoj, te da su na teritorijama ovih država izvršene završne dezinfekcije.
On je naveo da je NJemačka prije nekoliko dana proglašena slobodnom od bolesti slinavke i šapa u skladu sa standardim Svjetske organizacije za zdravlje životinja, te da je Hrvatska prije dva dana relaksirala sve mjere na graničnim prelazima sa Mađarskom.
“To su optimistične vijesti. Ali, to ne znači da naša pažnja treba da popusti i da smo završili posao”, rekao je Bošković.
S tim u vezi, on je naglasio da zajednički centar za kontrolu zaraznih bolesti na sedmičnom nivou održava sastanke i detaljno analizira epidemiološku situaciju, a da je naredni sastanak zakazan za 23. april.
“Na osnovu epidemiološke situacije razmotrićemo i potencijalno donošenje novih mjera. Ukoliko se epidemiološka situacija bude usložnjavala, donosićemo rigoroznije mjere, a sve na inicijativu resornih ministarstava Republike Srpske i FBiH. U slučaju da epidemiološka situacija bude povoljnija, postojeće mjere ćemo relaksirati, opet u skladu sa procjenama rizika nadležnih entitetskih tijela”, rekao je Bošković.
On je naglasio da institucije Republike Srpske i institucije na nivou BiH stručno i odgovorno pristupaju ovom pitanju radi očuvanja javnog zdravlja ljudi i životinja, te zaštite domaće proizvodnje.
“Stoga apelujem na gradonačelnika Bijeljine da, uvažavajući ozbiljnost situacije, prestane da se bavi populizmom i politikantstvom, šireći paniku u javnosti i dezinformacije o bolesti slinavke i šapa, kao i sprovođenju hitnih preventivnih mjera”, poručio je Bošković.
(srna.rs)