Jesen – nekima prva aoscijacija na prehladu, začepljen nos, kijavicu i svakodnevni kašalj.
U narodu od ranije je poznato da je njegovo veličanstvo MED dobar saveznik u borbi protiv gripe i virusa.
Med možemo da nađemo čak i u marketima, na ulici, kod raznih prodavača i od raznih proizvođača. Šta na kraju pojedemo, to najbolje zna naš organizam.
Da ne bismo bili u zabludi, odlučili smo da pitamo stručnjake iz oblasti pčelarstva kako da razlikujemo kvalitetan od lošeg meda.
“Postoje različite metode za provjeru kvaliteta meda. Najpopularnija je ona gdje pustimo med da se niz drvenu kašiku cijedi, ako se nit meda ne
prekine, znači da je med dobar”, kaže pčelar iz Ugljevika Risto Dragičević.
On dodaje da je popularna metoda i sa žumancetom.
“Malo meda promješajte sa žumancetom. Ako je med čist kada izmješate, žumance će djelovati kao da je kuvano”, kaže Dragičević.
Ovaj višestruko nagrađivani proizvođač meda i pčelinjih proizvoda navodi da je kilogram kvalitetnog vrcanog meda kod nas između 20 i 30 KM.
“Sve je teže baviti se pčelarstvom, jer klima se mijenja pa je sve teže zaštititi i sačuvati pčele. Potrebno je mnogo ogricanja, rada, truda i ulaganja da bi se obezbijedile zdrava društva”, kaže Dragičević.
Dragičevićima je pčelarstvo tradicionalna ljubav 17 godina se brinu za pčele I košnice, ali I za to da njihovi sugrađani jedu kvalitetan i dobar med.
Danas imaju 80 košnica i godišnje proizvedu od 800 do hiljadu kilograma meda.
Za kvalitet Dragičevići su dobili veliki broj priznanja i nagrada kako u zemlji tako i u regionu.
(mojabijeljina.com)