
JZU Bolnica „Sveti Vračevi“organizovala je danas preventivne dermoskopske preglede mladeža u cilju ranog otkrivanja melanoma, najzloćudnijeg tumora kože u okviru Evropske kampanje borbe protiv melanoma.
U okviru današnje akcije koja je trajala od 8 do 14časova, u dermatološkoj ambulanti pregledano je 50 naših sugrađana.
U ovoj akciji učestvovale su dr Mirica Stojsavljević, šef Odsijeka za dermatovenerologiju bijeljinske Bolnice, dr Ivana Gajić specijalista dermatovenerologije, dr Bojana Đogatović specijalizant dermatovenerologije i medicinska sestra Slavica Krbanjević.
Bijeljinska bolnica se od 2013. godine, zajedno sa svim dermatolozima iz Republike Srpske, priključila evropskoj kampanji u obilježavanju „Melanoma dana“, koja se provodi jednom godišnje.
„Cilj kampanje Euromelanoma jeste da podignemo svijest kod naših građana o značaju ranog otkrivanja sumnjivih lezija ili lezija u ranom stadijumu. Mnogo lošija prognoza melanoma je ako se otkrije u kasnijoj fazi kada se on proširio u dublje slojeve kože. Naša statistika, nažalost, pokazuje da je prosječna debljina melanoma u momentu otkrivanja 3 mm, dok je u Evropi 1 mm, izjavila je dr Stojsavljević i dodala da je tokom današnje preventivne akcije kod jedne osobe identifikovan bazocelularni karcinom dok su kod nekoliko osoba otkrivene atipične promjene na mladežima koje zahtijevaju dalje praćenje.
- godine u bijeljinskoj Bolnici obavljeno je 705 dermoskopskih pregleda.
Najagresivniji rak kože u stalnom porastu
Rizikofaktori za pojavu melanoma su genetika i nekontrolisano izlaganje sunčevim zracima čiji je UV indeks u porastu. Stručnjaci savjetuju najprije fizičku zaštitu od sunca, da se izbjegava izlaganje suncu u najtoplijem dijelu dana, odnosno u periodu od 11 do 16 časova, te da se koriste kreme sa zaštitnim faktorom 50 i strogo izbjegava upotreba solarijuma.
Rak kože je najčešće dijagnostikovana vrsta raka na svijetu. Obično je uzrokovan učestalim izlaganjem sunčevim UV zracima koji prodiru u kožu i oštećuje je. Kancerozne lezije se obično javljaju na regijama kože koje su najizloženije suncu. To su lice, uši, nadlanice, podlaktice i potkoljenice. Samo jedno “gorenje” na suncu u djetinjstvu uz pojavu bola, crvenila i mjehurova, udvostručava šansu za pojavu nekog od karcinoma kože u odraslom dobu.
Najučestaliji je kod osoba iznad 50 godina ali se može javiti i kod mlađih a ukoliko se rano dijagnostikuje postoji veoma visoka šansa za njegovo izlječenje. Tome pomaže samopregled, poznavanje faktora rizika i redovan pregled dermatologa!
Procjenjuje se da će broj oboljelih od karcinoma kože porasti za 40% u narednih 25 godina.
U okviru prošlogodišnje kampanje Euromelanoma u Republici Srpskoj obavljeno je 890 dermatoloških pregleda i tom prilikom otkriveno je 14 slučajeva maligniteta kože.


