
Rada Ivković, rođena je 20. juna 1999. godine. Osnovno obrazovanje zavrsila je u osnovnoj skoli Petar Petrovic Njegos u Velikoj Obarskoj, a srednje u Bijeljini, gdje je maturirala u Gimnaziji „Filip Višnjić“.
Godine 2018. preselila se u Graz (Austrija), gdje je započela bachelor studije Molekularne biologije na Karl-Franzens Univerzitetu u Grazu.
Studije je uspješno završila u novembru 2022. godine.
Nakon toga je nastavila je svoje akademsko usavršavanje upisom na master studije Biohemije i molekularne biomedicine, takođe na Karl-Franzens Univerzitetu. Trenutno je pri samom kraju studija i u početnoj fazi izrade master rada.
Tokom studiranja se susretala sa brojnim izazovima i preprekama, kako u akademskom tako i u ličnom smislu. Ipak, sve te teškoće su doprinijele njenom ličnom i profesionalnom razvoju, te danas s ponosom može reći da se nije pokajala zbog svog izbora.
Posebno mi je zadovoljstvo istaći da sam dobitnik nagrade „Najbolji student u Austriji 2025. godine porijeklom iz Bosne i Hercegovine “, koju dodjeljuje Bosansko akademsko društvo u Austriji. Nagrada je uručena 3. oktobra na svečanoj ceremoniji u Diplomatskoj akademiji u Beču, a dodjeljuje se na osnovu najboljeg prosjeka ocjena tokom dosadašnjeg studiranja. Ova nagrada je potvrda mog dosadašnjeg rada i usavršavanja, ali i dokaz da se trud, posvećenost i upornost uvijek isplate.
Rada je istakla da u narednom periodu planira da se profesionalno angažuje u svojoj struci, te da stečeno znanje i iskustvo primijenjuje kroz praktičan rad u oblasti molekularne biologije i biohemije. U bliskoj budućnosti želi da nastavi svoje akademsko usavršavanje započinjanjem doktorskih studija.
(Moja Bijeljina)
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber, Tiktok
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na: