Promovisan roman “Sedam života lažnog Dimitrija”

U Narodnoj biblioteci “Filip Višnjić” održana je promocija knjige “Sedam života lažnog Dimitrija”, autora Mladena Trbića. Osim autora, o knjizi je govorio i poznati srpski pisac Dejan Stojiljković.

Kroz višeslojnu naraciju i prstenastu formu roman “Sedam života lažnog Dimitrija” čitaocu otkriva, kako navodi autor Mladen Trbić, “Doba smutnji”, sa akcentom na intrigantnu ličnost iz perioda kada je ruska istorija bila pred velikim izazovom, a koji se ticao njenog opstanka…

Ova knjiga vodiće vas kroz poglavlja, kao kroz lavirint, te na momente dovoditi u nedoumicu sa ključnim pitanjem – gdje završava istorija, a počinje piščeva fikcija?!

Ali, tu nije kraj pitanjima… Kroz lik lažnog Dimitrija, najmlađeg sina Ivana Groznog, čitaoci će postepeno saznavati o raznim skrivenim interesima, počev od dobro skovanih planova uticajnih pojedinaca unutar ruskih granica, do težnji evropskih sila koje su bile, u većoj ili manjoj mjeri, u rukama Vatikana…

Zanimljivo, da se Trbićevo pisanje ne zadržava samo na dvorskim analima, istorijskim spisima, te jezuitskim arhivima, već u svoj roman uvodi i dva slavna ruska književnika – Nikolaja Gogolja i Aleksandra Sergejiviča Puškina, koji su živjeli čak dva vijeka nakon “Doba smutnji”…

Postavlja se pitanje zašto tolika vremenska distanca – da li čovjek bolje vidi činjenice kada se odmakne ili, pak, sazri vrijeme, samo po sebi, da se nova istina svijetu otkrije?!

Specijalni gost na književnoj promociji pisac Dejan Stojiljković očekuje da će roman “Sedam života lažnog Dimitrija” biti knjiga o kojoj se priča, jer je autor već u svom prvencu pokazao da posjeduje umjetnost pisanja, kojom vješto povezuje zanat i kreativnost. On lično ne pridaje toliko značaja inspiraciji, koliko ideji, kojom autor postavlja preciznu konstrukciju djela.

Stojiljković primjećuje i kod mladog Trbića taj nerv, po kojem se njegovo pisanje zasniva na temeljnom istraživanju, dok fikcija ima osobinu nadogradnje koja proizilazi iz autorove mašte.

Dobro poznata floskula da “istoriju pišu pobjednici” pokazala se kao tačna u slučaju lažnog Dimitrija, jer je njegova sudbina bila i ostala predmet brojnih sporenja, navodi Trbić.

Međutim, odnos prema vlasti, odnos prema novcu, te opštoj propagandi, počev od crkve do države, bez obzira na vrijeme, te da li je u pitanju istok ili zapad, postaje, ipak, vanvremenska i može se pronaći u svakom vijeku.

(BN) Foto: BN

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!