PREVENTIVNIM PREGLEDIMA OBILJEŽEN SVJETSKI DAN SRCA

Oko 500 naših sugrađana obavilo je danas preventivne preglede na dva punkta – ispred Poliklinike i Centra za kulturu u centru grada čime je JZU Bolnica “Sveti Vračevi” u saradnji sa Udruženjem “Diabeta” iz Bijeljine obilježila Svjetski dan srca, 29. septembar.

Građani su imali priliku da izmjere krvni pritisak, nivo šećera u krvi, holesterol, zglobno-brahijalni indekst i dobiju korisne savjete od ljekara specijalista.

Svoj recept za zdrav život podijelio je sa nama šezdesetosmogodišnji Milisav Jović, koji kaže da redovno upražnjava fizičku aktivnost. “Svakodnevnom vožnjom bicikla u dužini od 50 kilometara, pravilnom ishranom koja uključuje više manjih obroka tokom dana i izbjegavanjem kasnog večernjeg unošenja hrane, održavam svoje zdravlje. Takođe, praktikujem jogu kako bih održavao fizičku i mentalnu ravnotežu. Rezultati su fantastični – osjećam se odlično, pun energije i ponosan sam što ne koristim nikakve lijekove. Moj krvni pritisak iznosi 135/80 mmHg, što ukazuje na dobro zdravstveno stanje”, kaže on.

Načelnik Odjeljenja za internističke grane, dr Aleksandar Janjičić, interventni kardiolog naveo je da su bolesti srca i krvnih sudova i dalje vodeći uzrok smrti u svijetu.

“Svjetska zdravstvena organizacija je ukazala da 80% osoba sa prijevremenim srčanim i moždanim udarom može biti prevenirano ako djelujemo na one faktore rizika koji su najodgovorniji za to. Prevashodno mislim na fizičku aktivnost i pušenje, ali i ono što je vrlo važno istaći to je i dijabetes. Dijabetes je jedan od glavnih rizika ne samo za pojavu moždanog udara već uopšte za bolesti srca i krvnih sudova”.

Dr Janjičić je istakao da je bijeljinska bolnica u posljednje tri godine značajno unaprijedila rad kardiologije.

“Ovo je prilika da se zahvalimo menadžmentu bolnice direktoru, prof. dr Zlatku Maksimoviću koji je našao način ali i dalje traga za načinom kako da unaprijedimo što je moguće više kardiologiju. Podsjetiću, unazad tri godine kako smo pokrenuli rad angio sale 24 časa, to znači da smo pripravni za naše pacijente, za infarkte miokarda 24 sata u sedmici, 365 dana u godini i do sada zbrinuli smo oko 550 infarkta. To nije mali broj, prepoznati smo kako u našem regionu, tako i u regionu istočne Republike Srpske, te su pacijenti iz udaljenih krajeva dolazili kod nas pa čak i oni najugroženiji mladi pacijenti kojima je neophodno bilo uraditi što prije perkutanu intervenciju. Svjedoci ste da smo angažovali i Helikopterski servis Republike Srpske i ovo je prilika da se i njima zahvalimo. Zahvaljujemo se i kolegama sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Kamenica, Instituta Dedinje koji su uvijek tu sa nama, jer svaka odluka koju donosimo je konzilijarna. Takođe želim pomenuti da smo prije tri godine pokrenuli rad pejsmejker centra, da smo implantirali preko 250 različitih pejsmejkera srca, da smo prošle godine pokrenuli rad elektrofiziologije srca, po čemu smo prepoznati kao centar koji može da rješava najkompleksnije aritmije srca i da bismo tu priču kompletirali kako kaže prof. dr Angelkov koji je dio našeg tima, kome upućejem zahvalnost a i menadžmentu koji je uspio da dovede tako poznatog stručnjaka u naš centar, imamo nedosanjan san a to je da imamo još jednu angio salu kako bi razdvojili interventnu kardiologiju od elektrofiziologije. Time bi pacijentima iz svih krajeva Republike Srpske, BiH i susjednih zemalja koji žele da se liječe kod nas bili što dostupniji kako vremenski tako i prostorno. Vjerujem da ćemo naći način, odnosno da kažem pošteno, taj način će naći direktor i vjerujem da će i vlasti u Republici Srpskoj imati razumijevanja kao i do sada da tu želju ispunimo i otvorimo konačno i drugu salu angio salu”, rekao je dr Janjičić.

Sandra Milošević, predsjednik Udruženja dijabetičara “Diabeta” Bijeljina naglasila je da je potrebno povećati broj preventivnih pregleda kako bismo rano otkrili bolesti i preuzeli kontrolu nad njima.
“Postoje rizični faktori za kardiovaskularne bolesti, kao što su pol, starost i nasljedni faktori, nad kojima ne možemo uticati. Međutim, postoje i faktori koje možemo kontrolisati putem zdravog načina života, uključujući fizičku aktivnost, prestanak pušenja i smanjenje konzumacije alkohola. Raduje nas odziv naših građana, jer smo za sat vremena pregledali 198 građana. Od tog broja, 20% njih je imalo veoma visoke vrijednosti šećera u krvi, 15% je imalo visok krvni pritisak, dok je 6 građana imalo izraženu hipertenziju, te su odmah upućeni porodičnom ljekaru. Dijabetes, koji nažalost raste učestalo, ima snažnu vezu s kardiovaskularnim bolestima. Zabrinjava činjenica da se dijabetes tipa 2 sve češće dijagnostikuje kod mladih osoba. Ranije se smatralo da se ovaj tip dijabetesa javlja samo kod osoba starijih od 40 godina, ali zbog nezdravog načina života i gojaznosti, sve više mladih obolijeva. Promjenom ishrane u 80% slučajeva možemo smanjiti gojaznost i samim tim i rizik od razvoja hroničnih nezaraznih bolesti, uključujući kardiovaskularne bolesti, hipertenziju i dijabetes. Alarmantan je podatak da svaki drugi stanovnik nosi simptome ovih bolesti, ali ih ne prepoznaje. Ponekad osoba može imati dijabetes i do 10 godina, a da ne osjeća simptome. U 50% slučajeva, dijabetes tipa 2 se otkriva tek nakon što se razvije hronična kardiovaskularna bolest. Naše Udruženje se trudi da putem preventivnih pregleda, savjeta i edukacije spriječi dalje komplikacije i očuva zdravlje građana. U sklopu akcije povodom Dana starih lica, najavljujemo kućne posjete u udaljenim sredinama poput Batra, Banjice, Glavičica, Čengića i Johovca, kojima je teže pristupiti zdravstvenim ustanovama.

Cilj nam je doprijeti do što većeg broja ljudi i pružiti im potrebnu podršku kako bismo zajedno očuvali njihovo zdravlje”, rekla je Miloševićeva i zahvalila se menadžmentu bijeljinske bolnice na podršci u provođenju preventivnih akcija Udruženja.

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!