U nastavku tematske sjednice Grada Bijeljina o realizaciji kapitalnih projekata na području Semberije gradonačelnik LJubiša Petrović istakao je da upitnost razvoja Bijeljine ne postoji ni jedne sekunde, zato što je riječ o projektima koje finansira narod, a ne bilo ko drugi.“Određeni problemi javljaju se zbog toga što pri realizaciji određenih projekata nije vođeno računa da ih prati odgovarajuća dokumentacija, kao što je to bio slučaj i sa popločavanjem gradskog trga“, poručio je Petrović. „Sve što je izvođač radova uradio na određenom objektu i što je u skladu sa zakonskim procedurama, naravno da će Gradska uprava platiti, ali moraju se poštovati zakonske procedure, tenderska dokumentacija, a ne da se radi naopačke“, upozorio je Petrović i dodao da Gradska uprava nema namjeru da gasi bilo koje preduzeće, ali da se zakon mora poštovati. „Nedopustivo je da neke poslove zbrzite pred izbore, ne ispoštujete procedure i zato vam se nakalemi višak nepredviđenih radova, koji nisu predviđeni budžetom. E, to je onda problem“, podvukao je prvi čovjek Bijeljine.
Kada je riječ o realizaciji projekata iz sporazuma Mićić-Dodik, Petrović je ocijenio da je to isključivo politička priča između dvije stranke – SDSS i SNSD, što nije dobar koncept.
„Dobar koncept je da Gradska uprava takve projekte potpisuje sa Vladom Republike Srpske, ko god bio premijer, predsjednik Republike Srpske ili sjedio u Narodnoj skupštini. To nisu projekti ni gradonačelnika, ni Vlade, niti bilo kojeg političara, već isključivo naroda koji će ih i plaćati“, precizirao je Petrović. On je podsjetio da je Gradska uprava u prethodnom periodu preduzela niz aktivnosti u pogledu realizacije određenih projekata kao što je izgradnja radionica u Tehničkoj školi „Mihajlo Pupin“, Sokolskog doma i Studentskog centra. „U realizaciji projekta Sokolski dom nepredviđeni radovi u iznosu od 800.000 KM biće predmet revizije i ono što struka utvrdi u vezi sa potrošenim iznosom, izvođaču radova biće plaćeno“ , pojasnio je gradonačelnik Bijeljine i naveo da se nastavlja i projekat navodnjavanja u Semberiji, a da se na izgradnji Drinskog nasipa od 2014. godine do danas ništa nije uradilo. „Prvo morate da se u vezi s tim dogovorite s narodom, pa da onda idete u institucionalno rješavanje, a do sada se radilo obrnuto, što je nedopustivo“, upozorio je Petrović.
Predsjednik Skupštine Grada Aleksandar Đurđević demantovao je pojedine odbornike opozicije da u Bijeljinu nije uložena ni jedna marka. „66 miliona konvertibilnih maraka stiglo je u Bijeljinu. To je novac uložen u zaštitu od poplava, navodnjavanje, parcele za auto-put, pomoć za Sokolski dom, preduzeću „Vodovod i kanalizacija, a pritom ne pominjemo 300 miliona koji će biti uloženi u auto-put, kao i brojne druge projekte koji su izgrađeni“, rekao je Đurđević.
„Mi se možemo politički prepucavati, ali po pitanju stvari koje su važne za građane Semberije, ne smijemo sebi dati taj luksuz da ih gledamo politički. Trebalo bi da revidiramo sporazum Mićić-Dodik, jer imamo novog gradonačelnika i on ima apsolutno pravo da kaže da možda neki projekat sada nije prioritet, te da kandiduje druge“, zaključio je Đurđević.