ORGANIZOVAN OKRUGLI STO NA TEMU “FEMICID” (foto-video)

Fakultet za psihologiju Univerziteta “BIJELJINA”, u saradnji sa Psihološkim savjetovalištem Univerziteta, danas je organizovao Okrugli sto na temu „Femicid“. Okrugli sto okupio je ugledne predavače i stručnjake iz oblasti psihijatrije, psihologije, prava, socijalnog rada i bezbjednosti, koji su kroz svoja izlaganja i diskusiju pokušali da doprinesu boljem razumijevanju fenomena femicida, njegovih uzroka i posljedica, kao i mogućnostima efikasnog institucionalnog i društvenog odgovora.

Cilj ovog skupa je da se, kroz interdisciplinarni pristup i razmjenu mišljenja, doprinese razvoju sistemskih rješenja u prevenciji i suzbijanju rodno zasnovanog nasilja.

Video: Moja Bijeljina

 Lidija Vasiljević, psihološkinja, doktorka političkih nauka i magistarka studija roda i politike, već 25 godina bavi se feminističkim i ženskim aktivizmom. Kontinuirano radi na podizanju nivoa svijesti, kako društva, tako i pojedinaca i pojedinki po pitanju nasilja nad ženama, porodičnog nasilja i raznih drugih oblika, kako psihološkog, seksualnog, tako i fizičkog nasilja.

Na Univerzitetu je danas govorila kao psihološkinja, žena i borac za ženska prava.

“Femicid je prisutan veoma dugo, nego je sada vidljiviji i mediji su se više zainteresovali da prate kroz svoje crne hronike ova pitanja, tako da femicida ima. Nagle promene su uvek pratile neka gibanja u društvu i siromaštvo. Što su veće društvene krize, to je manji način kanalisanja ljutnje, energije i osjećaja nemoći, koji su važniji uzroci pojave femicida, jedan od uzroka, koji su možda i više okidači, ali zapravo pravi uzroci leže duboko u patrijarhalnim vrednostima društva koje su potpuno iste u celom regionu, kako kod vas, tako kod nas u Beogradu, u Srbiji, pa i u Hrvatskoj. Za one koji ne znaju, prošle nedelje su u Hrvatskoj ubijene dve žene u jednom danu. Ni Evropska unija nije rešila, niti su te vrste rešenja dovoljno dobre, iako imate legislative koje pomažu da se vinovnici brže procesuiraju. Međutim, dok se ne iskoreni patrijarhat na ovaj način na koji je patologizirao žene i patologizira ih i dalje, nemoguće je ovaj problem rešiti”, kaže Vasiljević, te dodaje da je rješenje je u tome da žene se više ne objektiviziraju, da se ne posmatruju kao manje vrijedne i najvažnije, da se ne posmatraju kao dio vlasništva muškarca.

Aleksandar Savić, advokat, istakao je da dosadašnja zakonska rješenja u BiH i Republici Srpskoj, daju dovoljno široku osnovu za sve institucije da preduzimaju svoje aktivnosti na zaštiti od ove vrste nasilja.

“Pitanje je, koliko će se taj zakonski okvir doslovno primjenjivati u sinergiji sa svim institucijama koje su zadužene za sprečavanje ove vrste nasilja”, rekao je Savić.

Oleg Grubač, psihijatar u Centru za mentalno zdravlje u bijeljinskom Domu zdravlja, naveo je da su razlozi koji dovode do femicida zapravo samo jednim dijelom sociološki i kulturološki, a sa druge strane, dobrim dijelom su i psihološki.

“Ne treba da se bavimo samo posljedicama ili saniranjem nekih problema koje nastaju u mentalnom zdravlju kao posljedica maltratiranja i nasilja u porodici. Kod femicida nažalost i ne možemo da se bavimo posljedicom, ali veoma često smo u kontaktu i sa izvršiocima samih dijela nasilja u porodici, a nažalost i sa žrtvama koje nam dolaze i traže pomoć”, kaže Grubač.

Radoslav Ostojić, savjetnik Gradonačelnika Grada Bijeljina, rekao je da je potrebno razgovarati na temu femicida, kako bi se, prije svega, utvrdilo na koji način se može uticati na smanjenje krivičnih djela.

“Neophodno je da se podigne i svijest, ali i da se izmijeni ili pooštri zakonska regulativa, kako bi se uticalo na smanjenje broja žrtava”, kaže Ostojić.

Uvodnu riječ danas su održali prof. dr Boro Krstić, direktor Univerziteta „Bijeljina“ i prof. dr Biljana Dimitrić, dekan Fakulteta za psihologiju.

Učesnici Okruglog stola koji su uzeli učešće i govorili o femicidu danas su:

predstavnik centra za mentalno zdravlje, dr Oleg Grubač, psihijatar
predstavnik Centra za socijalni rad, Cvijanka Rakić, diplomirani psiholog
predstavnik Sigurne kuće Lara
predstavnik MUP-a, Danijela Lazarević, sertifikovani policijski službenik
predstavnik Gradske uprave, Ljubiša Tanacković, šef odsjeka za zdrasvstvo i socijalnu zaštitu
prof.dr Lidija Vasiljević, dugogodišnja aktivistkinja u borbi za ženska prava
Mr Aleksandar Savić, advokat
Instruktor samoodbrane, Srećko Panić
Nakon obraćanja, prisustni su imali mogućnost da postavljaju pitanja i diskutuju na temu femicid.

Izvor: Moja Bijeljina

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!