NOVI INVESTICIONI CIKLUS OD 19 MILIONA EVRA ZA ZAŠTITU OD POPLAVA

 

Javna ustanova “Vode Srpske” u 2020. godini realizovala je radove vrijednosti veće od 20 miliona KM, uloženih u vodoprivredu i posebno zaštitu od poplava, a novi investicioni ciklus za nastavak ulaganja u zaštitu od poplava u Republici Srpskoj vrijedan je 19 miliona evra, rekao je u intervjuu Srni direktor “Voda Srpske” Miroslav Milovanović. 

“Završeno je uređenje kanala Dašnica kroz Bijeljinu i privode se kraju radovi na rekonstrukciji kanalske mreže u Semberiji, uključujući rekonstrukciju ustave u Janji, a na području Bijeljine je završena i regulacija dijela vodotoka Lukavac”, ističe Milovanović. 

On navodi da se realizuje rekonstrukcija savskog nasipa u Gradišci sa izgradnjom drenažnih kanala, mjere zaštite od poplava u Srpcu i Novom Gradu sa sanacijom savskog i vrbaskog nasipa, sanacija savskog nasipa i kanalske mreže Sava-Ukrina u Brodu, kao i rekonstrukcija pumpnih stanica pored rijeke Save. 

U toku je i regulacija korita rijeke Zeleni Jadar u Milićima, sanacija regulisanog korita Paljanske Miljacke, sanacija odvodnog kanala OKO u Trebinju, regulacija dijela korita rijeke Zalomke u Nevesinju, uspješno je realizovano više hitnih mjera odbrane od poplava na području Posavine, kao i sanacija klizišta na lijevoj obali rijeke Vrbas u Banjaluci. 

“U Javnoj ustanovi `Vode Srpske` ova godina je protekla u znaku realizacije mjera zaštite od poplava u svim dijelovima Republike Srpske, a ugovoreni radovi i hitne intervencije uspješno su realizovani uprkos teškoj situaciji zbog pandemije virusa korona”, ističe Milovanović i dodaje da u ovoj ustanovi mogu da budu zadovoljni ostvarenim rezultatima. 

Republika Srpska je, navodi on, veliko gradilište kada je riječ o projektima u vodoprivredi, posebno izgradnji mjera zaštite od poplava, u koje je u protekloj deceniji uloženo više od 215 miliona KM, a u 2020. godini završeno je, u toku ili započeto više projekata koji se finansiraju iz budžetskih sredstava “Voda Srpske”, Fonda solidarnosti Republike Srpske, kreditnih sredstava Evropske investicione banke i Svjetske banke, kao i donatorskih sredstava, od kojih je u 2020. godini realizovano 20 miliona KM. 

U IZGRADNJU SISTEMA ZA NAVODNJAVANJE INVESTIRANO 38,7 MILIONA KM 

Prema riječima direktora “Voda Srpske”, značajne investicije u ovoj godini usmjerene su na izgradnju sistema za navodnjavanje u Republici Srpskoj, na području Pelagićeva, Bijeljine, Bratunca, LJubinja i Trebinja. 

“Do sada je investirano 38,7 miliona KM u sisteme za navodnjavanje i taj projekat se nastavlja kroz zajedničke aktivnosti Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Javne ustanove `Vode Srpske` i lokalnih zajednica, čime stvaramo uslove za unapređenje i modernizaciju poljoprivredne proizvodnje u Srpskoj”, navodi Milovanović. 

Osim investicionih radova, kaže on, “Vode Srpske” su tokom godine redovno i u skladu sa godišnjim planom realizovale i ostale poslove iz svoje nadležnosti, kao što je održavanje objekata zaštite od poplava, poslovi monitoringa i zaštite voda, izdavanja vodnih akata, rješavanja imovinskih odnosa, prikupljanje vodnih naknada u budžet Republike Srpske, pri čemu su ostvareni veoma dobri rezultati. 

Milovanović je pohvalio regionalnu i međunarodnu saradnju Javne ustanove “Vode Srpske u sektoru voda. 

“Republika Srpska i Srbija imaju veoma uspješnu saradnju u sektoru voda u okviru Sporazuma o saradnji u oblasti integralnog upravljanja vodama donjeg toka rijeke Drine, koji je potpisan 2014. godine”, ističe on. 

Na osnovu tog sporazuma, formirana je Zajednička komisija Srbije i Republike Srpske, koju čine predstavnici resornih ministarstava, inspekcijskih službi i vodoprivrednih institucija i preduzeća, a rad komisije odvija se kroz zajedničke sastanke radnih grupa i stalnu komunikaciju članova komisije po pitanjima od interesa za Srbiju i Republiku Srpsku. 

“Aktivnosti zajedničke komisije vezane su za izdavanje vodnih akata, zaštitu od voda i upravljanje riječnim nanosima, zajednički inspekcijski nadzor na obalama rijeke Drine, kao i druga pitanja u oblasti upravljanja vodama i smatram da je zajednička komisija do sada ostvarila značajne rezultate i da ćemo u budućnosti imati još veće uspjehe na realizaciji konkretnih zajedničkih poslova”, ističe Milovanović. 

On dodaje da “Vode Srpske” imaju korektnu saradnju i sa drugim vodnim agencijama u BiH – Agencijom za vodno područje rijeke Save iz Sarajeva i Agencijom za vodno područje Jadranskog mora iz Mostara. 

“Za nas je veoma važna i saradnja koju smo dogovorili sa Ruskom humanitarnom misijom iz Moskve i očekujemo da ćemo sa našim ruskim prijateljima u narednom periodu realizovati neke aktivnosti na području Republike Srpske”, rekao je Milovanović. 

Kao značajno, on izdvaja i učešće predstavnika Javne ustanove “Vode Srpske” u radu Međunarodne komisije za sliv rijeke Save i Međunarodne komisije za zaštitu rijeke Dunav. 

NOVI INVESTICIONI CIKLUS OD 19 MILIONA EVRA 

“U planu je nastavak izgradnje mjera zaštite od poplava u Republici Srpskoj kroz novi investicioni ciklus putem kredita Evropske investicione banke u vrijednosti od 19 miliona evra”, najavio je direktor “Voda Srpske”. 

Kao najznačajniji projekat u 2021. godini Milovanović navodi izgradnju prve faze drinskog nasipa u Semberiji, od ušća Janje u Drinu do ustave u Janji u dužini od 2,5 kilometara. 

“Plan je da radovi krenu već u proljeće, a u sklopu tog projekta predviđeno je i uređenje korita rijeke Janje na ušću u Drinu”, ističe Milovanović. 

U planu za iduću godinu je i nastavak izgradnje obaloutvrda na Drini, sistema za navodnjavanje, radova na rekonstrukciji pumpnih stanica, rehabilitacija korita rijeke Miloševice i Vrbasa, nadogradnja nasipa na rijeci Bosni u Modriči, uređenje korita i izrada zaštitnog nasipa rijeke Bosne na širem području naselja Bare u Doboju, te radovi na području Dubice i Srpca. 

Milovanović kaže da su, osim toga, veoma važni i projekti zaštite voda i kvalitetna izrada strateških dokumenata za upravljanje vodama, na čemu kontinuirano rade stručne službe “Voda Srpske”. 

“Stalno kadrovsko, infrastrukturno i institucionalno jačanje svih institucija Republike Srpske treba da bude cilj svih nas i tako je u slučaju naše ustanove”, ocjenjuje direktor “Voda Srpske”. 

Među prioritetima Milovanović navodi izgradnju kvalitetnih mladih stručnjaka koji u budućnosti trebaju da budu nosioci posla u vodoprivredi Republike Srpske. 

“Cilj nam je da obezbijedimo i dobre uslove za rad zaposlenih i u toku su pripreme za izgradnju nove poslovne zgrade u Dvorovima, kod Bijeljine, gdje će biti objedinjene sve službe `Voda Srpske`”, kaže on. 

Glavni projekat za izgradnju novog sjedišta ustanove je završen i građevinski radovi trebali bi uskoro da počnu, a na lokaciji su već završeni radovi na rekonstrukciji i izgradnji ograde, prijavnice, garaže za mehanizaciju, te rasvjete i hidrantske mreže. 

“Najvažnije je što `Vode Srpske` imaju izuzetnu saradnju sa resornim ministarstvom i svim drugim institucijama Republike Srpske, BiH, regiona i na međunarodnom nivou i u takvoj situaciji ova javna ustanova postaje sve prepoznatljivija kao relevantna stručna ustanova i u međunarodnim okvirima”, zaključio je u intervjuu Srni direktor “Voda Srpske” Miroslav Milovanović.

(Srna)

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!