
Nezadovoljni roditelji/korisnici privatnih vrtića u Gradu Bijeljina danas su se obratili medijima kako bi iznijeli svoje nezadovoljstvo povodom kašnjenja isplata i visine subvencija za boravak djece u privatnim vrtićima. Ispred roditelja, obratio se Gordan Papović.
“Roditelj sam jednog dječaka koji ide u privatnu preškolsku ustanovu. Imamo zajednički problem – moj dječak sa još 1.410 djece trenutno, je da nam suvencije koje su obećane i ranijih godina isplaćivane, sad će punih sedam mjeseci kako nisu isplaćene. To je ponukalo određenu grupu roditelja da se udruži u neformalnu grupu, gdje nam je nezadovoljstvo kulminiralo ovih dana – imali smo sastanak sa Gradonačelnikom, tačnim predstavnicima Gradske uprave, gdje nam je ponuđeno nešto na šta ne možemo da pristanemo. Već na dvije tri ili četiri posljednje Skupštine se raspravlja o toj tački Dnevnog reda, isplaćivanje subvencija, pa se povlači, pa se formiraju radne grupe, pa se daju razni taksativni iznosi – sa procentalnog obećanog dijela došli smo na fiksne iznose i došli smo do toga da ništa od toga više ne može da bude obećano, odnosno obećano ispunjeno. Došli smo do toga da udaramo glavom u zid, došli do neprihvatljivih uslova koji su nam ponuđeni. Okupili smo se i odlučili smo da napravimo javni sastanak na koji pozivamo sve zainteresovane građane Bijeljine, sve zainteresovane političare. Znamo da nije izborna godina, da nema ništa interesantno, nema nijednog glasa u opticaju, ali pozivamo skupšinsku većinu, pozivamo Gradonačelnika, Gradsku upravu, pozivamo sve relevantne političke partije, čak i privrednike da se iznađe rješenje iz ove situacije”, istakao je Papović.
Kako kaže, što se njega lično tiče, dugovanja za sedam mjeseci iznose 1.092 konvertibilne marke, a da je Gradska uprava ponudila da isplaćuje fiksan iznos od 120KM bez obzira na cijenu boravka djeteta.
“Moram da naglasim da postoje različite cijene između različitih predškolskih ustanova, pa se te cijene kreću od 320 do 390 KM. Dakle, ne bi bila fer demokratska utakmica da neko ko plaća 390 maraka ima iste uslove kao neko ko plaća 320 do 340 km. Dakle, Gradska uprava nam je nudila da bude fiksni iznos 120 KM, međutim ono što je veći problem je da Gradska uprava nama obećava do kraja godine isplaćivanje samo osam rata. Dakle, ostali bi dužni septemar, oktobar, novembar i decembar koje bi, po njihovom još jednom, obećanju dobili u 2026. godini do kraja februara. Ponovo ćemo saslušati glas većine. Roditelji nisu stranački aktivni, oni su samo roditelji i to je samo “posao” 24 sata dnevno i ništa više. Mi se samo zalažemo za prava naše djece. Prvo ćemo da saslušamo glas većine, da vidimo šta ostali roditelji kažu. Ako roditelji 1.410 djece pristaju da to bude 100 maraka neka bude 100 maraka. Ali, ja ću saslušati glas većine gdje ćemo, nadam se, naći neki zajednički stav, a to je da se samo poštuje važeća odluka u procentalnom učešću, odnosno se plaća 40% od važeće cijene vrtiće”, istakao je Papović.
Boravak vrtića je za godinu dana u privatnim vrtićima poskupio od 60 do 120 KM po djetetu.
Dejan Kaurin, otac djeca koji ide u vrtić “Vesela družina” naglasio je da privatni vrtići nisu luksuz.
“Neko bi pomislio da je to luksuz i da mi želimo da naše djeca idu u privatne vrtiće, to je sasvim suprotno. Mi bismo svi voljeli kada bi naše djeca mogla da idu u državne vrtiće. Nama stvarno znači ova subvencija i ako kažu da se to konstantno diže, isto tako rastu cijene… Mislim da nije opravdanje to što kažu da je subvencija “skočila” sa 10% na 40%, a i dalje nisu isplaćeni. S obzirom da je vrtić “Vesela družina” 380 KM, stvarno ne bi bilo ravnopravno da nečije dijete dobija ili da plaća vrtić 200 KM, a nečije dijete 260KM kada bi dobijali tih 120 maraka. Isto tako bih volio da kažem da moje drugo dijete očekuje vrtić i to izađe na nekih 650 maraka. Mi ne tražimo da se izjednače sa državnim vrtićima, ali da nam pruže priliku da i to malo skuplje bude pristupačno za nas”, kaže Kaurin.
Roditelj Saša Milić, inače otac jednog djeteta, naveo je da je ekonomska cijena djeteta u Gradu Bijeljina trenutno za boravak u vrtiću košta 550 konvertibilnih manaka.
“U državnom vrtiću, roditelji plaćaju 170 konvertibilnih manaka, tako da tu razliku od nekih 380 konvertibilnih manaka Grad subvencioniše državni vrtić. Samim tim, i na taj način, su naša djeca diskriminisana. Za djecu koja boravi u državnom vrtiću, koja su tamo primljena, za njih ima, za našu djecu nema. Kao što, isto tako, što za mnoge druge stvari u ovom gradu, koje možda i nisu toliko potrebne, za sve te stvari ima novca u Gradu, a za našu djecu nema. S obzirom na sredstva u budžetu, čak i po ovom modalitetu koji predlaže Gradonačelnik i Gradska uprava, ne bi bilo dovoljno sredstava. Tako da, s te strane, očigledno je postala neka namjera da naša djeca budu taoci politike. Ne opravdavam ni skupštinsku većinu, ni Gradonačelnika, ali, jednostavno, mora se naći rješenje, jer u današnjem vremenu “divljanja” cijena, neki nominalni, fiksni iznos subvencije je apsolutno neprihvatljiv, jer mi možemo sutra možemo očekivati da vrtić donese odluku da još jednom podignu cijenu. Tako da, na taj način, mi smo opet u nekom dodatnom problemu i diskriminisani, odnosno naša djeca su diskriminisana u odnosu na drugu djecu ovoga grada. Očigledno je da se javni vrtić mora širiti”, zaključio je Milić.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber, Tiktok
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na: