Obilježavanju Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini prisustvovao je veliki broj potomaka žrtava, najviših predstavnika političkog života Republike Srpske i Srbije, te brojnih građana koji su došli autobusima, automobilima, neki čak i pješice.
Želimir Nešković, delegat iz reda srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, prisustvovao je ovom događaju i sa delegcijom Srpske demokratske stranke, koju je predvodio Milan Miličević, odao počast žrtvama.
“U Drugom svjetskom ratu su stradali brojni pripadnici našeg naroda koji su svoje kosti ostavili na stratištima, od kojih je Donja Gradina, dio koncentracionog logora Jasenovac, jedno od mjesta gdje zločin naših neprijatelja, zbog monstruoznosti, ljudski um ne može zamisliti. Ustaše su mučile i ubijale, na taj monstruozni način Srbe, Jevreje, Rome i druge narode, bez obzira da li su to bila djeca, trudnice, starci ili žene. Zato je dužnost svakog pravdoljubivog čovjeka da gaji sjećanje na naša velika stratišta i na ovom mjestu osjećam pijetet prema mučenicima čije su kosti rasute širom kompleksa, kako ovog tako i onog preko Save u Jasenovcu i širom naših krvlju natopljenih zemalja“, rekao je Nešković.
Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u Nezavisnoj državi Hrvatskoj u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini obilježavaju zajedno Srpska i Srbija.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.
Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina je bila najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac, koji je formiran u avgustu 1941. godine, neposredno nakon proglašenja NDH.T