Sindikati radnika u javnom sektoru u Srpskoj zadovoljni su planom povećanja plata za 54.118 zaposlenih, jer će, kroz nekoliko faza uvećanja, dobiti više para nego što bi dobili posebnim iskazivanjem toplog obroka i regresa, za što su se, takođe, grčevito borili.
Juče su, naime, resorni ministri i predstavnici granskih sindikata iz oblasti uprave, unutrašnjih poslova, zdravstva, obrazovanja, nauke, kulture i pravosuđa, potpisali sporazum o povećanju plata u ovim sektorima.
Kako objašnjavaju u Sindikatu uprave RS, ovo povećanje se može posmatrati kroz nekoliko faza. Prva je povećanje cijene rada, pa će radnici u junu dobiti majsku platu uvećanu za 10 odsto. Druga faza je izmjena koeficijenata, nakon čega će avgustovska plata dodatno biti povećana za 100 KM za svih 54.118 radnika. Treće dogovoreno povećanje slijedi od prvog januara, ali samo za one radnike s najnižim primanjima. Naime, kroz izmjenu koeficijenata, plate će za pet odsto biti uvećane radnicima čije je osnovno primanje ispod republičkog prosjeka od 1.100 KM. Četvrta faza pomenutog sporazuma definiše da se nakon prvog kvartala 2023. analiziraju prihodi, inflacija i troškovi života i da se, srazmjerno tome, uvećaju primanja svih zaposlenih.
Potpisalo 6 sindikata
Sa sindikalne strane, potpise su stavili Sindikat uprave Srpske, Sindikat radnika unutrašnjih poslova, Strukovni sindikat doktora medicine, Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara, Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti i Sindikat obrazovanja, nauke i kulture.
Iz pojedinih sindikata poručuju da ovo ne znači stavljanje tačke na borbu za posebno iskazivanje toplog obroka i regresa.
– Kao i u porodici, i u našem poslu je jako bitan kompromis. A najbolji kompromis postiže se kad su obje strane pomalo nezadovoljne. Vlada je sa 10 odsto povećanja plata htjela da zatvori priču o bilo kakvim drugim uvećanjima, ali sindikati nisu na to pristali. Tražili smo da se vrate topli obrok i regres, s porukom da ove naknade nemaju alternativu – kaže za Srpskainfo predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS, Mirko Šerbedžija.
Prema njegovim riječima, da biste nešto dobili nečega morate da se odreknete.
– Smatram da smo ovom pričom napravili sjajan posao, jer će i ljudi s najmanjom platom, kad sve sračunamo, dobiti i više od onoga koliko bi iznosilo povećanje po osnovu posebnog iskazivanja toplog obroka i regresa. Kad se sve sabere, sestra će primati više od 1.100 KM, što je sjajna stvar. Sporazumom je, naime, jasno predviđeno kada će i za koliko povećanje biti realizovano. Vlada je imala jake argumente zašto da se ne ide na vraćanje pomenutih naknada, a riječ je o aranžmanu sa MMF, koji predviđa da su topli obrok i regres sadržani u plati. Zato smo se odrekli našeg zahtjeva koji je kroz interpelaciju došao u Narodnu skupštinu RS. Međutim, to ne znači da u nekom narednom periodu nećemo pokrenuti ovu priču, jer ne možemo da se odreknemo prava koje je propisano Zakonom o radu – ističe Šerbedžija.
Galopirajuća inflacija
Naglašava da je radnicima koje zastupa najvažnije da je iznos povećanja predviđen kroz pomenuti sporazum viši od iznosa koji bi dobili posebnim iskazivanjem toplog obroka i regresa.
U Sindikatu obrazovanja, nauke i kulture RS kažu da je njihov zahtjev i ranije bio povećanje primanja u ovim djelatnostima, uvećanje platnih koeficijenata i posebno iskazivanje naknada.
– Potpisivanjem ovog sporazuma, odnosno povećanjem plata za 10 odsto od majske plate, te dodatnim povećanjem za 100 KM od avgusta, radnici će dobiti dobar iznos na postojeće stanje. Kad je riječ o toplom obroku i regresu, po važećem zakonu oni su dio primanja radnika, i tu se ništa ne mijenja – kaže za Srpskainfo predsjednik ovog sindikata Dragan Gnjatić.
Naglašava da je ova varijanta, svakako, povoljnija za sve radnike.
– Radnicima će plata biti uvećana svih 12 mjeseci, i ako su na godišnjem odmoru ili bolovanju. Kad sve saberemo, ovo je definitivno dobro rješenje. Ono što pravi problem jeste galopirajuća inflacija – upozorava Gnjatić.
Podsjetimo, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik prije par dana izjavio je da se, formalno, topli obrok neće iskazivati, ali da je on „u suštini upravo ovih 100 KM koje pokrivaju topli obrok i regres“.
Dodao je kako je dogovoreno povećanje plate od 10 odsto za maj.
– Rekli smo da će onima koji imaju platu ispod prosječne u ovoj godini naredne godine, od 1. januara, plata biti povećana pet odsto. U drugom kvartalu 2023. biće obavljeni razgovori sa sindikatima o platnim pitanjima, s obzirom na inflaciju i tešku ekonomsku situaciju – poručio je Dodik.
(Srpskainfo)