Na području grada Bijeljina evidentirano je 37 divljih deponija, građani svakodnevno prijavljuju nepropisno bacanje smeća, ali je problem u svijesti pojedinaca i treba ga sistemski rješavati, kažu u komunalnoj policiji i Ekološkom udruženju “Eko-put”.
Komunalni policajac Milenko Vidaković je rekao Srni da je u toku proces raspisivanja tendera za izbor izvođača za saniranje divljih deponija, te dodao da je tri divlje deponije u Patkovači saniralo jedno privatno preduzeće.
Vidaković je naveo da u ovom trenutku imaju oko 50 prijava za nezakonito bacanje smeća koje su u najvećem broju uputili građani, te da su u tri ili četiri slučaja uručili prekršajni nalog.
Prema njegovim riječima, Komunalna policija, u slučaju da počinilac nelegalnog odlaganja otpada prihvati odgovornost i ukloni otpad kada ga pozovu, završava posao nakon što mu uruči prekršajni nalog, a da za one koji ne prihvataju slijedi prekršajna prijava i dokazivanje na sudu.
Predsjednik Ekološkog udruženja “Eko-put” Bijeljina Snežana Jagodić Vujić rekla je Srni da je uzrok ovog problema u tome što “Eko-dep” ne prima šut-otpad od građana i neku drugu vrstu otpada, jer postoji i problem odlaganja otpad na deponiju.
Vujićeva smatra da problem divljih deponija treba sistemski riješiti, da se krene sa najviših nivoa vlasti, te da se, ukoliko njihov broj ne može biti smanjen, uvedu rigorozne kazne za one koji zagađuju prirodu, vodene površine i obale.
Ona je istakla da problem divljih deponija u Semberiji prisutan u posljednjih 20, 30, pa i više godina, i da je to problem koji je konstantan i sve uočljiviji.
“Bilo je i perioda kada je bilo mnogo manje deponija po prirodi nego što ih je danas, ali se to iz godine u godinu ponavlja, te se s pravom može reći da je ekološka svijest naših građana po pitanju odlaganja otpada na niskom nivou”, rekla je Vujićeva.
(BijeljinaDanas)