MUP Republike Srpske: Najčešća pitanja i odgovori tokom aktuelne situacije

Građani Republike Srpske svakodnevno postavljaju pitanja iz različitih oblasti u vezi sa novonostalom situacijom izazvanom pojavom virusa korona, a pravovremene i tačne odgovore pripremaju nadležna Ministarstva i institucije Vlade.

Svi koji imaju nedoumice u vezi sa aktuelnom situacijom, mogu da pišu na adresu [email protected]. (koronavirususrpskoj.com/)

U nastavku pročitajte neka od najčešćih pitanja i odgovore koja su pristizala na adresu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

PITANjE: Ko je izuzet od zabrane kretanja u Republici Srpskoj?

ODGOVOR: Zabrana kretanja ne odnosi se na zdravstvene radnike koji su na zadatku, lica kojima je neodložno potrebna zdravstvena pomoć, pripadnike MUP Republike Srpske koji su na zadatku, druge pripadnike agencija za provođenje zakona i organizacija koja vrše javna ovlašćenja, koji su na zadatku.

Od zabrane su izuzeta lica kojima poslodavac izda potvrdu o potrebi kretanja zbog nesmetanog obavljanja procesa rada i lica kojima MUP Republike Srpske izda dozvolu za kretanje. Lica kojima poslodavac izdaje potvrdu definisana su tačkom 5. Zaključka o ograničenju i zabrani kretanja lica na teritoriji Republike Srpske.

PITANjE: Kako izgleda potvrda poslodavca o potrebi nesmetanog kretanja?

ODGOVOR: U potvrdi poslodavca moraju biti navedeni lični podaci radnika (ime i prezime, ЈMB, broj) za kojeg poslodavac kaže da mu je neophodno njegovo kretanje zbog nesmetanog obavljanja procesa rada. Potvrda mora biti potpisana i ovjerena od strane poslodavca. Sam obrazac potvrde može se pronaći na internet stranici MUP Republike Srpske (mup.vladars.net ). Uz potvrdu, lice je dužno da ima važeći identifikacioni dokument.

PITANjE: Ko može dobiti potvrdu MUP-a Republike Srpske o potrebi kretanja?

ODGOVOR: Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske izdaje potvrdu o potrebi kretanja licima koji nemaju poslodavca, a koja se obrate nadležnoj policijskoj stanici iskazajući potrebu za nesmetanim kretanjem (npr. lica starija od 65 godina koja se brinu o starim licima, licima sa poteškoćama u razvoju i sl.).

PITANjE: Koja je lična zaštitna oprema (maska i rukavice) obavezna da se koristi od strane građana na javnim površinama, a koja u zatvorenim prostorijama?

ODGOVOR: Zaključkom Republičkog štaba za vanredne situacije od 05.05.2020. godine na javnim površinama nije obavezno korištenje zaštitnih rukavica, ali jeste obaveza građana držanje zaštitne mjere socijalnog rastojanja od dva metra, uz obavezu korištenja zaštitne maske.

U zatvorenim prostorijama pored zaštitnih mjera socijalnog rastojanja od dva metra i korištenja zaštitne maske, obavezno je pridržavati se i zaštitne mjere nošenja rukavica.

PITANjE: Kome se mogu prijaviti okupljanja građana na javnim površinama u grupama većim, više od tri osobe?

ODGOVOR: Ove slučajeve možete prijaviti lokalnoj komunalnoj policiji i nadležnoj Policijskoj upravi.

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!