Moždani UDAR: Rana rehabilitacija je jako bitna

Rana rehabilitacija izuzetno je važna kako bi oporavak nakon moždanog udara bio bolji.

Dr Mira Vuković načelnik Zdravstvene ustanova SPITEX iz Bijeljine ističe da su rizične grupe za dobijanje moždanog udara muškarci i ljudi stariji od 65 godina.

A šta je to moždani udar i može li se tim pacijentima pomoći?

„Moždani udar je prekid dotoka krvi i kiseonika do moždanih ćelija. Kakva će biti klinička slika pacijenta zavisi od veličine oštećenja mozga i od lokalizacije“, ističe dr Vuković.

Ona naglašava da postoje vidljivi i manje vidljivi znakovi koji ukazuju da je došlo do moždanog udara.

Vidljivi se, ističe najčešće odnose na motorne vještine. U pitanju je potpuna ili djelimična oduzetost jedne strane tijela ili jednog ekstremiteta, ili na primjer spušten očni kapak ili dio vilice.

„Pored vidljivih znakova moždanog udara, ne treba zanemariti i one koji se odnose na gubitak osjećaja za bol ili za dodir, te onoga što ne možemo da vidimo odmah golim okom, a to je poremećaj kognitivinih funkcija, tu se misli na poremaćaj pamćenja i zaboravljanje“, isitče dr Mira Vuković.

Jedna od bitnijih karakteristika moždanog udara jeste i ta da poslije prvog, dolazi do drugog moždanog udara, i to kod svakog četvrtog 
pacijenta. Najčešće do mjesec dana od prvog urada.

Ljekari navode da pravila za oporavak nema. Ali zasigurno da je brza reakcija jako bitna.

„Značajno je gdje je nastao moždani urad i koji je stepen udara. Rana rehabilitacija je jako bitna pod uslovom da je opšte stanje pacijenta stabilno. Ne može se prognozirati koliko će oporavak da traje“, ističe dr Vuković i podvlači:

„Minimalan pomak se očekuje od 4 do 6 nedjelja. Kakav će ishod rehabilitacije biti zavisi od samog pacijenta i njegovog stanja“.

(mojabijeljina.com)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

This will close in 7 seconds

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!