BANjALUKA – Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović ponovo je apelovao da lokalne zajednice pokažu ozbiljnost i ubrzaju procese kada je riječ o rješavanju predmeta i zahtjeva u vezi sa realizacijom javnog poziva za jednokratnu novčanu pomoć nezaposlenim demobilisanim i socijalno ugroženim borcima iz Srpske.
“Ova aktivnost je, nažalost, usporena jer mnoge lokalne zajednice nedovoljno rade u smislu da se potrebni podaci o borcima ubace u sistem i da se obrade svi primljeni predmeti”, rekao je Milunović na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je precizirao da je, od ukupno 14.270 prijavljenih boraca iz Srpske, obrađeno oko 5.800 zahtjeva.
Milunović kaže da je na tom planu riječ o 3.435 boraca za koje je urađena socijalna karta i isplaćena jednokratna novčana pomoć, a obrađeno je i 2.359 zahtjeva boraca koji nisu ispunili uslove poziva.
“Prolazi drugi mjesec i još podaci nisu uneseni u sistem”, upozorio je Milunović.
On je rekao da brojne lokalne zajednice u Srpskoj na tom planu kaskaju, te da je među prvima na tom planu Banjaluka, koja je do sada obradila samo 13 odsto primljenih zahtjeva, a loše u vezi sa tim je i u Bratuncu – 11 odsto, Istočnoj Ilidži 0,7 odsto, Doboju 17 odsto, Prijedoru 14 odsto …
“Možda gradonačelnik Banjaluke /Draško Stanivuković/ izražava naklonost prema borcima kada ih pozdravlja na protestima, ali kada treba stvarno obezbijediti najugroženije ta naklonost, sudeći prema ovim informacijama koje imam ispred sebe, izostaje”, rekao je Milunović.
On je dodao da su pozitivni primjeri u smislu obrade zahtjeva – Berkovići, Bileća, Brod, Višegrad, Zvornik, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Modriča, Nevesinje, Ribnik, Šekovići…
“Ove i druge sredine su pokazale odgovornost u pristupu ovom zadatku, kao i odnos prema demobilisanim borcima. S druge strane, neprihvatljiva su najčešća obrazloženja određenih lokalnih zajednica da se radnici zaduženi za ovaj posao nalaze na bolovanju ili na odmoru, ili da se čeka formiranje komisije… Ne mogu da shvatim da neko radno mjesto nije pokriveno ako je neko na bolovanju. I mislim da je u svakoj upravi dovoljno zaposlenih da odgovore ovom zadatku u smislu unosa podataka”, poručio je Milunović.
On je rekao da je ovaj proces suštinski bitan da se utvrdi koliko je ukupno boraca socijalno ugroženo i u nepovoljnom položaju.
“A sve da bi Vlada svojim budućim mjerama mogla da im posveti veću brigu”, poručio je Milunović.
On je rekao da je mjera /samo/zapošljavanja demobilisanih boraca gotovo u cijelosti sprovedena za sve koji su aplicirali i ispunili uslove.
“Ostao je neznatan broj nepotpisanih ugovora od 1.332 lica koja su uslove ispunila i svima su doznačena sredstva”, rekao je Milunović.
Konferenciji je prisustvovao Milunovićev pomoćnik Radomir Graonić.
(GlasSrpske)