Članovi šahovskog kluba „Despot“ iz Bijeljine su i ove godine učestvovali na ”Šahovskom kampu za djecu iz dijaspore, regiona i Srbije”, pod pokroviteljstvom Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za koordinaciju akivnosti i mjera u oblasti odnosa Republike Srbije s dijasporom.
Kamp je održan u hotelu „Kragujevac“ u Kragujevcu od 21. do 26. avgusta. Na kampu je bilo prisutno 110 djece iz 14 zemalja. Šahovski klub Despot, uprkos činjnici da je mlad klub, učestvovao je sa osam članova i ostvario zapažene rezultate.
Igralo se u 5 odvojenih grupa, djevojčice su bile podijeljene u 2 grupe (mlađu i stariju), dok su dječaci podijeljeni u 3 starosne grupe. Igralo se 9 kola po švajcarskom sistemu. Rapid se igrao 10 minuta po igraču, uz bonus od 5 sekundi po potezu, a blic se igrao 3 minuta po igraču, uz dodatak od 2 sekunde po potezu.
Za naš Klub su nastupali: Slađan Pecelj, Gordan Tubić, Srđan Pecelj, Anđelija Arsenović, Maša Arsenović, Jakov Perić, Aleksa Đerić i Sofija Perić. U ubrzanom šahu, u grupi najmlađih dječaka našem Srđanu Pecelj se medalja izmakla za samo pola poena, tako da je zauzeo visoko 4. mjesto. U mlađoj grupi djevojčica, takođe u ubrzanom šahu, i našoj Anđeliji Arsenović se takođe medalja izmakla za pola poena, tako da je i ona zauzela 4. mjesto u svojoj konkurenciji.
U brzopoteznom šahu smo takođe bili pri vrhu tabele. Srđan Pecelj je imao isti broj poena, kao i trećeplasirani takmičar, ali dodatni kriterijumi nisu bili na strani Pecelja. U starijoj grupi djevojčica, Sofija Perić se za pola boda manje od trećeplasirane takmičarke, takođe našla na 4. mjestu. Anđelija Arsenović je ipak u brzopoteznom šahu uspjela zauzeti 3. mjesto i osvojiti bronzanu medalju. Ostali naši takmičari su se na kraju našli na sredini tabele.
Pored dva turnira, u ubrzanom i brzopoteznom šahu, igrala se i simultanka sa izuzetno jakim igračima, u kojoj su naša dva takmičara uspjeli remizirati i dobiti poklon knjige.
Bitno je istaći da je na ovoj velikoj šahovskoj smotri, jedan od trojice sudija, bio i naš Lalo Perić, Savezni šahovski sudija, koji je svoj posao obavio briljantno.
Uz cjelodnevno vaspitno-obrazovne aktivnosti i bogato ispunjene slobodne aktivnosti, učesnici kampa su se upoznali i sa kulturnim i isotorijskim bogatstvom grada Kragujevca. Organizovanim predavanjima iz šaha, istorije i srpskog jezika, djeca su nadogradila postojeća i stekla nova saznanja. Iako je takmičarski duh bio prisutan u šahovskim disciplinama ubrzanog i brzopoteznog šaha, edukativni i zabavni segment kampa je dospio u prvi plan, što je i bio cilj organizatora kampa.
Ovakvim manifestacijama pruža se mogućnost pozitivne intelektualne izgradnje omladine i grade se neporušvi mostovi između omladine u otadžbini i dijaspori.
(mojabijeljina.com)