
Na imanju Poljoprivredne i medicinske škole u Bijeljini ovih dana vlada vesela atmosfera, zemlja se obrađuje, sadnice pažljivo polažu u redove, a male ruke s osmijehom učestvuju u cijelom procesu.
Oko 150 roditelja i djece uključeno je u edukativni projekat “Mali baštovani”, gdje kroz praktičan rad uče kako da proizvedu zdravo, domaće povrće, od samog početka, odnosno, od sadnje pa sve do berbe.
Ove jedinstvene radionice organizuju se već četvrtu godinu zaredom u Bijeljini, a ovogodišnji ciklus počeo je u maju i trajaće sve do oktobra. Radionice se održavaju dva puta sedmično, a svaka radionica traje po jedan sat i potpuno je besplatna za sve učesnike.
Koordinator projekta, Biljana Drinić, ističe da mališani i ove godine s radošću dolaze da sade, uče i istražuju. Kako kaže, projekat ne samo da ima edukativnu, već i snažnu društveno-edukativnu ulogu.
“Cilj je da djeca provode više vremena napolju, daleko od ekrana i tehnologije. Želimo da im pružimo priliku da borave u prirodi, da steknu radne navike i nauče kako nastaje hrana koju jedu. Uglavnom dolaze djeca koja već imaju kontakt s prirodom, ali se trudimo da uključimo i one iz gradskih sredina, kojima ovakva iskustva najviše znače”, kaže Drinić.
U projektu učestvuju djeca različitih uzrasta, od svega dvije godine pa naviše, a nerijetko se priključe i još mlađi članovi porodice, uz pratnju roditelja.
Program je osmišljen tako da sve aktivnosti budu prilagođene uzrastu djece i njihovom nivou pažnje.
Učenje se odvija kroz igru, druženje i slobodne aktivnosti, čime se dodatno razvijaju kreativnost i samopouzdanje mališana.
“Nekada i ne moramo ništa konkretno saditi, dovoljno je da ih pustimo da trče, istražuju, kopaju po zemlji i prosto uživaju na otvorenom. Djeca su danas zatrpana obavezama, pa im ovih sat vremena boravka u prirodi dođe kao pravo osvježenje”, dodaje Drinić.
Projekat “Mali baštovani” realizuje se uz podršku Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske, koje finansira sve aktivnosti, čime se omogućava da radionice ostanu dostupne svima, bez ikakvih troškova za roditelje.









(Moja Bijeljina)