Od 50 do 60 odsto zagađenja vazduha u Bijeljini uzrokuje saobraćaj, odnosno izduvni gasovi, a potom dim iz gradske toplane i privatnih kuća, naročito usljed korištenja nekvalitetnih energenata, rekla je Srni predsjednik Ekološkog udruženja “Eko-put” Bijeljina Snežana Jagodić Vujić.
“Povodom Dana bez automobila, godinama sprovodimo monitoring frekvencije saobraćaja u gradu i svake godine dobijemo poražavajuće rezultate. Otprilike za sat vremena oko zgrade gradske uprave prođe 1.600 do 1.800 automobila u kojima je u više od 80 odsto slučajeva samo vozač”, rekla je Vujićeva i pozvala sugrađane da što manje koriste automobile.
Ona je podsjetila da ovo udruženje svake godine organizuje uličnu kampanju da bi ukazalo na potrebu smanjenja korištenja automobila u centru grada, te da savjetuje građanima da koriste bicikle i idu pješice.
“Godinama pokušavamo da sprovedemo inicijativu da se centar grada, za početak vikendom, a kasnije i ostalim danima, u potpunosti zatvori za saobraćaj po uzoru na druge gradove u regionu”, rekla je Vujićeva povodom 5. juna – Svjetskog dana zaštite životne sredine, čija je tema ove godine “Zaustavimo aerozagađenje”.
Ona upozorava da, s obzirom na loš kvalitet vazduha u zimskom periodu, građani sada treba da iskoriste vrijeme i očiste dimnjake, da nabave kvalitetan ogrev koji neće bitno uticati na kvalitet vazduha.
“Ako koriste ugalj, neka to bude onaj koji nema veliku količinu sumpora”, kaže Vujićeva.
Ona je podsjetila da je u Bijeljini u toku realizacija projekta gasifikacije koji bi trebalo da doprinese smanjenju zagađenosti vazduha.
“Riječ je o prirodnom, zemnom gasu, koji će svakako doprinijeti smanjenju aerozagađenja. Mi, kao lokalna zajednica, trebalo bi da počnemo da razmišljamo o korištenju i drugih obnovljivih izvora energije, a naročito solarne”, kaže Vujićeva.
Ona podsjeća da je Bijeljina grad koji ima više od 200 sunčanih dana godišnje, a solarna energija je nešto što se besplatno pruža.
“Sistem elemenata za korištenje solarne energije je pojeftinio za više od 80 odsto u protekle tri do četiri godine, pa bi lokalna zajednica mogla početi više da razmišlja da se polako prelazi na obnovljive izvore energije, što će znatno doprinijeti smanjenju aerozagađenja u gradu”, rekla je Vujićeva.
(Srna)