IT revolucija u Bijeljini: Tehnička škola dobila smart kabinete i praksu u IT firmama

Zahvaljujući projektu “Šansa za IT početak” koji je realizovala Gradska uprava Bijeljine uz pomoć Vlade Švedske u unapređenje nastavnog programa u oblasti informacionih tehnologija u Tehničkoj školi “Mihajlo Pupin” u Bijeljini uloženo je više od 86.000 maraka.

Modifikovan je nastavni plan i program za šest predmeta – dva IT zanimanja i opremljena dva smart kabineta za obavljanje praktične nastave. Učenici kažu da im novi računari i pametne table omogućavaju da rade kompleksne zadatke i da ih bolje shvate.

  • Upisao sam ovaj smjer jer me od malena zanimaju računari, ova mi se struka sviđa. Mislim da je ovo budućnost, dobro sam se raspitao prije nego što sam se upisao. Imamo odlične uslove za sticanje znanja – kaže učenik Njegoš Tojić za portal InfoBijeljina.

Projektom je obuhvaćena i praksa za 39 učenika završnih razreda u lokalnim IT kompanijama. Među njima je i Petar Bosiljčić, budući tehničar računarstva i programiranja.

  • Ove godine prvi put smo dobili mogućnost učestvovanja na stručnoj praksi u firmama koje se bave ovom strukom. To nam je pružilo mogućnost da osjetimo kako je to raditi u profesionalnom okruženju, da vidimo kako izgleda sama industrija i privreda. Upoznati smo sa raznim granama našeg zanimanja i dobili smo sliku kako će naše zanimanje izgledati. Izuzetno smo zadovoljni, očekivali smo i dobili mnogo – ističe Petar.

Olakšan je rad i profesorima. U okviru projekta sa IT kompanijama, prema riječima Nade Vasiljević, profesora matematike i programiranja, unaprijeđeni su nastavni planovi.

  • Trebaju nam naravno bolji računari, o pametnoj tabli da ne pričam. Olakšava nam rad i pruža mnogo mogućnosti. Što se tiče IT kompanija koje su ušle u ovaj projekat ja moram da kažem da su djeca prezadovoljna, to je za njih nešto novo, puno nauče, rade konkretne stvari. U školi moramo da radimo gradivo, da ocjenjujemo, a oni tamo rade neke ozbiljnije projekte i dobili su slobodu da izaberu projekat koji njih interesuje – ističe Vasiljevićeva.

Škola je dobila ukupno 30 računara, dvije SMART table, dva projektora i jedan LED panel. U okviru projekta organizovana je i obuka za profesore IT grupe predmeta i nekoliko radionica za učenike da bi unaprijedili znanje.

  • Odsjek za lokalni ekonomski razvoj i evropske integracije grada Bijeljina je aplicirao i realizovao ovaj projekat u partnerstvu sa Tehničkom školom i IT kompanijama 387 Solutions i Elephant Solutions. Cilj projekta je bio usklađivanje nastavnog procesa sa potrebama tržišta rada. Najvažnije što se tiče ovog projekta jeste inovacija koja je urađena u pristupu praktičnoj nastavi. Po nastavnom planu i programu do sada nije bilo propisano da se izvodi praksa u IT kompanijama. To smo izmijenili, učenici Tehničke škole sada idu u lokalne IT kompanije sve sa ciljem da steknu kvalitetnija praktična znanja koja bi mogli da primjene u radu ili studiranju i da budu konkurentniji na tržištu – objašnjava za portal “InfoBijeljina” Ankica Todorović, koordinatorka projekta i šef Odsjeka.

Oko 80 % sredstava za projekat “Šansa za IT početak” izdvojila je Vlada Švedske u partnerstvu sa organizacijama UN, a oko 20 % grad Bijeljina.

Izvor: infobijeljina.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

error: Sav sadržaj je vlasništvo portala MOJABIJELJINA.com !!