Širom Republike Srpske organizovano je potpisivanje peticije kojom se ne prihvata odluka o nametanju izmjena Krivičnog zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida, a koju je donio Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH.
Istovremeno, već u ponedjeljak predstavnici parlamentarnih političkih partija iz Republike Srpske pokušaće postići jedinstvo i naći zajednički odgovor na tu Inckovu odluku koja je, kako kažu, BiH vratila deceniju unazad.
Peticiju je potpisao i Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a, koji je rekao da je pokretanje peticije otpor prema anticivilizacijskoj odluci Incka, istovremeno pozivajući sve pojedince i organizacije da to učine. Takođe, predstavnicima međunarodne zajednice poručio je da reaguju i ponište Inckov “osvetnički akt” i vrate BiH u kakvu-takvu stabilnost, jer u suprotnom Srpskoj nije ostavljen izbor i da se onda ne treba čuditi koracima koje će preduzeti.
U SDS-u za peticiju kažu da je SNSD koristi za ostvarivanje stranačkih ciljeva te da njome žele da nametnu temu i zamagle oči narodu kako bi skrenuli pažnju sa suštinskih i egzistencijalnih problema.
Ipak, i SNSD i SDS, ali i predstavnici ostalih parlamentarnih političkih partija, na sutrašnjem sastanku koji je sazvao Nedeljko Čubrilović, predsjednik NS RS, pokušaće postići jedinstvo i doći do zajedničkog odgovora na Inckovu odluku. Na jedinstveno SNSD poziva već danima, međutim pitanje je kako će se sve završiti, jer u opozicionim partijama kažu da vlast osim “jalovih zaključaka NS RS” ne nudi ništa, dok Milan Radović, zamjenik predsjednika SDS-a, kaže da bi za srpsko jedinstvo prvi korak trebalo da bude prelazna i stručna vlada bez dominantnog uticaja SNSD-a.
“Sastanak parlamentarnih stranaka inicirao je Incko, koji je svojom odlukom deceniju unazadio BiH, a kojeg boli briga za ljude i ovu zemlju, jer on odlazi. Sada imamo politički haos za koji najviše odgovornosti snosi Incko i taj dio međunarodne zajednice. Idem na sastanak svjestan činjenice jalovih rasprava i zaključaka i protiviću se da ovo bilo ko koristi za svoje poene”, rekao je Branislav Borenović, lider PDP-a, dodajući da Inckova odluka najviše odgovora ratnohuškačkim strukturama i da to nije prvi put da se pred izbore ovako nešto radi te da se na kraju postavlja pitanje smisla baviti se ozbiljnim temama i politikom u BiH.
U SDS-u uoči sastanka predstavnika političkih partija kažu da se peticijom, ali vjerovatno i pripremljenim zaključcima opozicija želi dovesti pred svršen čin i na kraju optužiti za izdaju ukoliko ne podrži to što su oni (SNSD) pripremili.
Kao i SNSD, na važnost zajedničkog stava ukazali su i iz Ujedinjene Srpske, čiji je lider Nenad Stevandić rekao da odgovornost treba da bude veća od sujete, a pamet ispred ambicija.
I u nedjelju, dva dana nakon što je Incko nametnuo zakon, ne smiruju se reakcije iz kojih se može zaključiti da kriza u BiH, prije svega ona politička, tek predstoji. Kao i prethodnih dana, predstavnici međunarodne zajednice, uključujući i sam NATO, dali su podršku Incku za ono što je uradio, naglašavajući da se genocid ne smije negirati, dok u samoj BiH političari, zavisno od naroda kojem pripadaju, komentarima samo produbljuju podjele koje su u BiH sve dublje.
Reagovali su i iz Ambasade SAD u BiH ističući da je Republika Srpska integralni dio BiH i da prijetnje raspadnom nisu prihvatljive.
Dodik je u nedjelju naglasio da Srpska neće dizati nikakvu oružanu, već političku pobunu te da Srpska na pravi način treba da odredi svoje dalje kretanje i da će predložiti NS RS da se odbiju sva nametnuta rješenja i da se Srpska povuče iz sporazuma o vojsci i Oružanim snagama BiH.
“Mi smo samo na dva sporazuma dali saglasnost, a to su vojska i oružane snage. Ostalo je sve nametnuto. Svemu što je nametnuto, kao što su Sud i Tužilaštvo BiH, treba zabraniti djelovanje na prostoru Republike Srpske i samo prihvatiti ono što tačno piše u Dejtonu”, izjavio je Dodik.
I Željka Cvijanović, predsjednica Republike Srpske, rekla je da Incku i onima koji stoje iza njega ne odgovara BiH koja funkcioniše te da su oni ti koji produkuju nestabilnost da bi se imali čime baviti na ovom prostoru.
(Nezavisne)